Jest wzór oświadczenia o wyborze estońskiego CIT

TEMAT NA CZASIE  Można już składać oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem od spółek kapitałowych (tzw. estońskim CIT). Minister finansów opublikował wzór takiego oświadczenia. Na złożenie oświadczenia podatnicy, dla których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, mają czas do końca stycznia.

Aby korzystać z opodatkowania polskim wariantem estońskiego CIT (ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych), konieczne jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania w tej formie, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Oznacza to, że gdy spółka chce korzystać z ryczałtu od 1 stycznia 2021 roku musi to zrobić do 31 stycznia 2021 roku. Taki termin dotyczy jednak tylko spółki, która ma rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Jeśli spółka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, oświadczenie złoży w innym terminie. Jeśli zatem np. rok podatkowy kończy się dla niej 31 marca 2021 roku i zamierza korzystać ona z ryczałtu od 1 kwietnia 2021 roku, to czas na złożenie oświadczenia ma do końca kwietnia 2021 roku.

Odpowiednie wzory zawiadomień zostały opublikowane w rozporządzeniu ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 4 stycznia 2021 r. w sprawie wzorów zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych oraz oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (Dz.U. z 7 stycznia 2021 r., poz. 29).

Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych otrzymało oznaczenie ZAW-RD. Oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych oznaczenie OSW-RD. Formularze zaczęły obowiązywać od 8 stycznia 2021 r. Samo zawiadomienie ZAW-RD jest bardzo krótkie. Zawiera tylko podstawowe dane o podatniku (nazwa, adres siedziby, NIP), miejsce składania (adres urzędu skarbowego, do którego jest adresowane) oraz informację o tym od kiedy i do kiedy podatnik zamierza korzystać z ryczałtu (trzeba podać datę początkową i końcową). Całość jednostronicowego formularza zamyka podpis osoby reprezentującej podatnika.

Dużo bardziej rozbudowany jest drugi druk (ZAW-RD), który liczy w sumie trzy strony. Przypomnijmy, że ten formularz składa się do końca pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego podatnika, w którym stosuje opodatkowanie ryczałtem, a w przypadku zmiany stanu faktycznego - w terminie 14 dni od zaistnienia tych zmian. Formularz trzeba zatem będzie składać cyklicznie. Podczas gdy formularz ZAW-RD składa się tylko w pierwszym roku korzystania z ryczałtu.

Więcej na temat opodatkowania estońskim CIT w naszym grudniowym alercie podatkowym.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

TYDZIEŃ TEMU PISALIŚMY O: Pora na odliczenie covidowych strat i odzyskanie podatku Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.