BDO W MEDIACH Jak co roku, znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych. Na podstawie danych finansowych za rok 2023, mocno zauważalny jest fakt, że w zdecydowanej większości miast, a w szczególności dużych dochody uległy zmniejszeniu w porównaniu z rokiem poprzednim – pisze na łamach Rzeczpospolitej Filip Garbacz, biegły rewident, senior manager w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
Gorsza sytuacja finansowa, szczególnie dużych miast była spowodowana m.in. wprowadzaniem programu Polski Ład oraz nierównym podziałem rządowych środków. Zmieniające się realia finansowania samorządów nie mogły pozostać dla twórców rankingu bez znaczenia, co widoczne było w konstrukcji formuł przyznających punkty dla wskaźników związanych i uwzględniających wzrost oraz dynamikę dochodów za ostatni rok. Bieżące reagowanie i ujmowanie otaczającej, zmieniającej się rzeczywistości przełożyło się na punktację, a w konsekwencji wyniki, które w sposób bardziej precyzyjny uwzględniają aktualne wyzwania, z którymi zmagają się władze na szczeblach lokalnych.
Kurczące się dochody własne
Niestety stabilny wzrost jednostek samorządu terytorialnego oraz planowanie finansów, zaburzone zostały w ostatnich latach przez zmiany udziału w strukturze źródeł finansowania: zwiększenie udziału dochodów transferowych, a z drugiej strony zmniejszenie dochodów własnych, które w 2023 roku były realnie niższe niż w 2018 roku. Kluczowym powodem zmniejszenia dochodów własnych samorządów była redukcja dochodów z tytułu udziału w PIT, które w przypadku miast na prawach powiatu są największym źródłem dochodów własnych.
Cały komentarz można przeczytać w Rzeczpospolitej z 18 listopada 2024 r., str. R8