Wartości firmy przekazanej za długi nie można amortyzować

TEMAT NA CZASIE  Wartości firmy powstałej w drodze datio in solutum nie można utożsamiać z wartością firmy powstałą w drodze kupna, w następstwie czego nie może ona podlegać amortyzacji na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – wynika z ogólnej interpretacji ministra finansów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego umowa świadczenia w miejsce wykonania przewiduje, że jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa (jest to tzw. datio in solutum). Umowa taka jest zatem umową, na mocy której obie strony wyrażają zgodę na umorzenie dotąd istniejącego zobowiązania, jeśli dłużnik zamiast pierwotnie ustalonego spełni inne świadczenie.

Z uwagi na praktyczne skutki realizacji takich umów powstała wątpliwość, czy wartość firmy powstałą przez nabycie przedsiębiorstwa wskutek datio in solutum można utożsamiać z wartością firmy powstałą z nabycia przedsiębiorstwa „w drodze kupna", do której odnosi się ustawodawca w art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy tak powstała wartość firmy będzie podlegała amortyzacji. Wątpliwości te wyjaśniono w interpretacji ogólnej ministra finansów z 9 września 2024 r. (sygn. DD5.8203.5.2023; opublikowana w Dz. Urz. MF z 12 września 2024 r. poz. 85).

Minister finansów wyjaśnił w niej, że na podstawie obowiązujących obecnie przepisów należy przyjąć, iż amortyzacji może podlegać wartość firmy nabytej w drodze czynności sprzedaży, gdzie przedmiotem świadczenia kupującego jest zawsze cena wyrażona w pieniądzu. Przy czym art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog czynności, w wyniku których nabytą wartość firmy można amortyzować. W konsekwencji nie jest dopuszczalne rozszerzanie pojęcia kupna na inne formy nabycia, takie jak nabycie przedsiębiorstwa w drodze datio in solutum. Cech umowy kupna nie nosi bowiem czynność polegająca na spłacie pożyczki (lub jej części) poprzez przeniesienie na rzecz pożyczkodawcy prowadzonego przez pożyczkobiorcę przedsiębiorstwa.

W konsekwencji wartości firmy powstałej w drodze datio in solutum nie można utożsamiać z wartością firmy powstałą w drodze kupna, w następstwie czego nie może ona podlegać amortyzacji na gruncie przepisów ustawy o CIT. Minister podkreślił też, że analogiczne skutki podatkowe czynność taka ma także na gruncie przepisów ustawy o PIT.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:

https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_poland/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo