W rozporządzenie o PKPiR zmienią się zasady rozliczania spisu z natury

TEMAT NA CZASIE Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w rozporządzeniu dotyczącym prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany te są związane z planowanym wprowadzeniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów w działalności gospodarczej (tzw. kasowy PIT), które ma być dostępna dla niektórych podatników od 1 stycznia 2025 roku.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) od 2025 roku wprowadza istotne zmiany, związane przede wszystkim z wdrożeniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Przymnijmy od razu, że zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT, która trafiła już do Sejmu, tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobowo i tylko, gdy ich przychody będą niższe od równowartości 250 tys. euro, będą mogli wybrać kasową metodę rozliczania PIT, czyli m.in. płacić podatek, dopiero po faktycznym otrzymaniu należności.

Główna zmiana w rozporządzeniu o PKPiR polega na uwzględnieniu nowych zasad potrącalności kosztów przy wycenie wartości spisu z natury. Oznacza to, że podatnicy, którzy zdecydują się na kasowy PIT, będą mogli księgować koszty uzyskania przychodów dopiero po ich faktycznym opłaceniu. W praktyce oznacza to, że nieopłacone zobowiązania nie będą mogły być ujęte jako koszty uzyskania przychodów w PKPiR.

Zgodnie z nowymi przepisami wartość spisu z natury, po dokonaniu wyceny, będzie w związku z tym pomniejszana o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z nowym art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym, a zatem tym, który określa zasady stosowania do kosztów metody kasowej. Jako, że spisem z natury będą objęte również towary, których zakup nie został jeszcze opłacony, dodawany przepis zapewni pomniejszenie wartości spisu z natury o wartość towarów, ujętych w spisie, które w danym roku podatkowym nie zostały zaksięgowane.

Oprócz zmian związanych z kasową metodą rozliczeń, projekt rozporządzenia przewiduje również zmiany o charakterze porządkującym. Dotyczą one załącznika nr 1 do rozporządzenia, a konkretnie punktu 18 objaśnień do PKPiR. Zmiana ta polega na zastąpieniu limitu 25 000 euro kwotą 200 000 euro. W tym przypadku, zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do zamian dokonanych w przepisach o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z którymi z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać m.in. podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_poland/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo