W ramach ulgi B+R odliczymy więcej wydatków

TEMAT NA CZASIE  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło pakiet zmian w zakresie ulgi na badania i rozwój. Wynika z nich, że ulga B+R obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze, niezależnie od tego, kto je świadczy. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

W ramach przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk UA8), resort zaproponował kilka istotnych zmian podatkowych. Dotyczą one m.in. przepisów o uldze na badania i rozwój (ulga B+R).

Najważniejszą zmianą w tym obszarze jest usunięcie z odpowiednich przepisów ustawy o CIT wymogu, aby ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone przez jednostki naukowe. Zdaniem ministerstwa, spowoduje to większą elastyczność w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Co więcej, rozszerzona zostanie możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych niektórych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ma to dotyczyć m.in. przeglądów, konserwacji oraz kalibracji aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, a także kosztów specjalistycznego transportu towarów wykorzystywanych wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W obydwu przypadkach uwzględnienie takich kosztów możliwe będzie, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

Przypomnijmy, że obecnie za koszty kwalifikowane (czyli koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową) uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w przepisach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej. W związku z tym, aby ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników prowadzonych badań naukowych mogły być uznane za koszty kwalifikowanych, muszą być one świadczone lub wykonywane albo nabyte od jednostek naukowych.

Projekt znajduje się obecnie na etapie opiniowania. Z jego treści wynika, że zmienione przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.


Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_poland/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo