Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

BDO W MEDIACH Samorządy odgrywają kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podejmując różnorodne działania w obszarze ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami czy inwestycji w obiekty użyteczności publicznej oraz wspierając lokalne społeczności w dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - komentuje w Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, biegła rewident, partnerka zarządzająca Działem Rewizji Finansowej, członkini zarządu BDO

Ideę zrównoważonego rozwoju streszcza pierwsze zdanie raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju (ang. the World Commission on Environment and Development) z 1987 r. „Nasza wspólna przyszłość”: „Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.

Definicja zrównoważonego rozwoju
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie – Prawo ochrony środowiska, pod pojęciem zrównoważonego rozwoju rozumie się taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli, zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń.

W Polsce zasada zrównoważonego rozwoju została zapisana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 5 ustawy zasadniczej, Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Rola samorządu w zakresie ESG
W ostatnich miesiącach najwięcej mówi się o sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju, która dla największych notowanych jednostek będzie obowiązkowa już dla sprawozdań za rok 2024. Wymogi sprawozdawcze nie dotyczą jednostek samorządu terytorialnego (JST). Jednak to właśnie JST odgrywają kluczową rolę w promowaniu i wdrażaniu zrównoważonego rozwoju na swoim terenie.
JST mają istotne obowiązki związane ze zrównoważonym rozwojem, które obejmują różnorodne działania w zakresie ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami oraz modernizacji terenów wiejskich.

Samorządy odgrywają również kluczową rolę w ograniczaniu emisji CO2 i mają możliwość wpływania na lokalne społeczności poprzez różne instrumenty, takie jak plany zagospodarowania przestrzennego oraz zielone zamówienia publiczne.

Dlatego uwzględnianie w swych działaniach kwestii zrównoważonego rozwoju jest dla JST niezwykle ważne, gdyż właściwe praktyki w tym zakresie będą niezbędne do pozyskania finansowania. Przykładowo otrzymanie funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy będzie zależało od przyczyniania się do realizacji celów środowiskowych i wykazania braku znaczącej szkody dla tych celów.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że JST będą również częścią łańcuchów wartości przedsiębiorstw zobowiązanych do raportowania. Oznacza to, że chcąc współpracować z przedsiębiorstwami stosującymi zrównoważone praktyki biznesowe, JST będą musiały działać w sposób zrównoważony, w tym dokonywać pomiaru i zbierania danych w zakresie ESG.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej Pro z 16 października 2024 r.