Rola instytucji finansowych w odniesieniu do Taksonomii UE

BDO W MEDIACH Taksonomia Unii Europejskiej (dalej” Taksonomia UE) to zharmonizowany system klasyfikacji opracowany przez UE, który ma na celu identyfikację i klasyfikację działań gospodarczych w kontekście ich wpływu na środowisko i zrównoważony rozwój – komentuje w dodatku Rzeczpospolitej ESG w praktyce Edyta Kalińska, biegła rewidentka, Partnerka Zarządzająca Działem Rewizji Finansowej, Członkini Zarządu BDO

Głównym celem Taksonomii UE jest stworzenie ram prawnych dla zrównoważonego finansowania, co ma wspierać inwestycje przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych i środowiskowych, a także przeciwdziałać greenwashingowi, czyli pozorowanym działaniom proekologicznym. Taksonomia UE zaczęła obowiązywać od stycznia 2022 r., kierując inwestorów w kierunku bardziej zrównoważonych inwestycji. Od stycznia 2024 r. wymogi regulacyjne zostały rozszerzone wprowadzając dodatkowe obowiązki sprawozdawcze dla europejskich banków i firm ubezpieczeniowych.

W zakresie Taksonomii UE na instytucje finansowe nałożone zostały podwójne obowiązki, gdyż są one zobowiązane zarówno samodzielnie raportować zgodność swoich działań z kryteriami zrównoważonego rozwoju, jak i w odpowiedni sposób analizować dane dostarczane przez swoich kontrahentów.

Obowiązki raportowe banków i ubezpieczycieli
Od roku sprawozdawczego 2024 europejskie banki i zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do rozszerzonego raportowania zgodnie z Taksonomią UE. Wymogi te obejmują ujawnianie zgodności działalności z wszystkimi sześcioma celami środowiskowymi Taksonomii UE, a nie tylko z dwoma pierwszymi, jak to miało miejsce wcześniej.

Nowe obowiązki sprawozdawcze obejmują:
  • Ujawnienia ilościowe: Instytucje finansowe muszą raportować kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) dotyczące udziału aktywów zgodnych z każdym z sześciu celów środowiskowych Taksonomii.
  • Ujawnienia jakościowe: Należy dostarczyć szczegółowe informacje na temat metodologii oceny zgodności, źródeł danych oraz ewentualnych ograniczeń w procesie raportowania.
  • Zgodność z dodatkowymi celami środowiskowymi: Oprócz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatu, raportowanie musi obejmować zrównoważone użytkowanie zasobów wodnych, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ochrona różnorodności biologicznej.
Cały artykuł można przeczytać w dodatku Rzeczpospolitej: ESG w praktyce z 19 grudnia 2024 r.