Naszym priorytetem jest audyt i działanie w interesie publicznym

BDO W MEDIACH Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają w Rzeczpospolitej członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku audytu? Czy są jakieś zawirowania?

Anna Bernaziuk: Rynek audytu w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, jest obecnie pod silną presją konkurencyjną. Mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami regulacyjnymi i technologicznymi, co dodatkowo wpływa na wzrost wymagań stawianych przed audytorami. Jeśli spojrzymy na strukturę firm audytorskich na rynku, to od lat jest ona podobna: mamy kilka dużych, globalnych firm audytorskich, kilka średnich i mniejszych podmiotów, które rywalizują o klientów. Wśród kluczowych wyzwań można wymienić coraz bardziej złożone regulacje, praktycznie stałe kontrole ze strony nadzorcy oraz rosnące oczekiwania klientów, którzy szukają nie tylko zgodności z przepisami, ale też wartości dodanej w procesie audytu. Presję na zawód audytora potęgują zmiany legislacyjne oraz rosnąca liczba ograniczeń związanych m.in. z konfliktem interesów, co sprawia, że duże firmy audytorskie nie zawsze mogą obsługiwać wszystkie segmenty rynku. Do tego dochodzą także kwestie związane z odpowiedzialnością zawodową biegłych rewidentów, co może prowadzić do wzrostu kosztów ubezpieczeń i wpływu na rentowność usług audytorskich. Wiele dużych firm audytorskich rezygnuje z mniej rentownych, a bardziej wymagających i ryzykownych usług badania na rzecz usług doradczych, za które spółki są w stanie więcej zapłacić, gdyż widzą wartość dodaną.

Czy ceny za usługi audytorskie rosną?

Tomasz Reiter: Widzimy utrzymujący się trend wzrostowy, co jest naturalnym efektem wielu czynników. Po pierwsze, zmiany regulacyjne, takie jak wprowadzenie nowych standardów raportowania finansowego niefinansowego, wymagają od audytorów zwiększonych nakładów pracy. Do tego dochodzą rosnące koszty operacyjne, w tym wynagrodzenia pracowników oraz inwestycje w nowe technologie. Mimo to klienci oczekują, że ceny będą racjonalne, co powoduje konieczność szukania innowacyjnych rozwiązań, aby dostarczyć wysokiej jakości usługi w możliwie efektywny sposób. Sprawozdanie to dla wielu klientów nowość, a ich atestacja jest również nowością dla biegłych rewidentów. To nowa i złożona usługa wymagająca unikalnych kompetencji. Zauważamy, że spółki nie są na razie skłonne ponosić wysokich kosztów w tym zakresie, gdyż nie widzą jeszcze realnych korzyści z tej usługi. Wydaje się, że w dłuższej perspektywie można spodziewać się wzrostu cen, szczególnie w kontekście specjalistycznych usług, takich jak atestacja ESG czyaudyty bezpieczeństwa IT.

Jakie trendy widać w segmencie jednostek zainteresowania publicznego (JZP)? Czy liczba audytorów badających spółki giełdowe spada?

Tomasz Reiter: W segmencie JZP obserwujemy kilka istotnych trendów. Po pierwsze, rosnące wymagania regulacyjne, szczególnie w obszarze raportowania niefinansowego, oraz zwiększona złożoność procesów biznesowych powodują, że spółki giełdowe szukają audytorów z odpowiednim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. Liczba audytorów badających spółki giełdowe rzeczywiście się zmniejsza, co wynika z kilku czynników, takich jak wysokie bariery wejścia, rosnące koszty, a także wymagania dotyczące rotacji audytorów. To oznacza, że w grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na te wyzwania. Jako BDO podążamy w innym kierunku. Mimo wyzwań związanych z audytem oraz zaostrzających się regulacji naszym priorytetem jest pozostanie firm audytorską i działanie w interesie publicznym. Skupiamy się na obsłudze największych klientów, zwłaszcza dużych międzynarodowych grup kapitałowych, korzystając z globalnych zasobów BDO. Nie boimy się podejmować trudnych, złożonych badań oraz analiz skomplikowanych transakcji. Konsekwentnie realizujemy strategię „smart growth”, w ramach której dokładnie oceniamy ryzyko .Pozwala nam to świadomie podejmować się projektów, które możemy zrealizować, maksymalnie wykorzystując nasze mocne strony: doświadczony zespół w audycie spółek giełdowych, bogate doświadczenie w badaniu dużych grup kapitałowych oraz międzynarodowy zasięg sieci BDO. Nasze zespoły corocznie badają ponad800 sprawozdań finansowych, z czego niemal 100 to te dotyczące JZP Nasz portfel klientów obejmuje podmioty spełniające najwyższe standardy raportowania. Każdego roku na współpracę z nami decyduje się ponad 100 nowych klientów, a ich liczba stale rośnie. Konsekwentnie umacniamy swoją pozycję w audycie dużych grup kapitałowych i spółek giełdowych, będąc już liderem w niektórych sektorach. Równocześnie doceniamy lojalność klientów, którzy od lat powierzają nam badanie swoich sprawozdań finansowych.

Cały wywiad można przeczytać Rzeczpospolitej z 15 listopada 2024 r.