Fiskus zapowiada sporo zmian w przepisach o KSeF

TEMAT NA CZASIE  Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. Proponuje m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania w systemie faktur konsumenckich.

Ministerstwo Finansów przedstawiając zmiany planowane w przepisach o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) zapowiada m.in. udostępnienie wszystkim podatnikom możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Planowane jest też odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF oraz obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

Ministerstwo Finansów zaproponowało też zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF. Usunięty ma być problem wystawcy w ustaleniu, czy ma obowiązek wystawić w KSeF fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT. Wprowadzona ma być „samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.

KSeF umożliwi dodawanie załączników do faktury za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze”, co dotychczas nie było możliwe. W okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań, resort finansów zapewni dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za takie czynności.

W okresie przejściowym możliwe ma być stosowanie faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Proponowane rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.

Niestety tego kiedy przepisy o KSeF obejmą ogół podatników dowiemy się dopiero na przełomie kwietnia i maja.

 
Więcej na Instagramie BDO Poland – ZAPRASZMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/