Fiskus planuje zwiększenie progów w ustawie o rachunkowości

TEMAT NA CZASIE  O jedną czwartą mają wzrosnąć wynikające z ustawy o rachunkowości progi dotyczące m.in. obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz obowiązkowego badania sprawozdania finansowego. To skutek dostosowania polskich przepisów do unijnych dyrektyw.

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (UC14). Projekt ma na celu implementację do krajowego porządku prawnego przepisów unijnych, w tym dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2023/2775 z 17 października 2023 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup (Dz. Urz. UE L z 21.12.2023). W tym zakresie w ustawie o rachunkowości zaproponowano podniesienie o 25% progów definiujących poszczególne kategorie jednostek oraz określających obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego. Obecnie te ostatnie progi wynoszą dla sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego równowartość w walucie polskiej co najmniej 2,5 mln euro oraz dla przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro.
Niezależnie od tego projekt nowelizujący ustawę o rachunkowości zawiera propozycje przepisów, których bezpośrednim celem nie jest wdrożenie przepisów prawa UE, ale które pośrednio są konsekwencją podniesienia progów w dyrektywie delegowanej. Zmiany te oznaczają – po pierwsze, podniesienie o 25% wysokości przychodów netto ze sprzedaży, których przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i stosowania ustawy o rachunkowości. Po drugie, podniesienie o 25% wysokości kryteriów przychodów netto ze sprzedaży oraz sumy aktywów bilansu, których spełnienie umożliwia jednostkom stosowanie takich uproszczeń jak: klasyfikowanie umów leasingu finansowego według kryteriów określonych przepisami prawa podatkowego, a nie ustawy o rachunkowości; zaniechanie tworzenia rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego; stosowanie do wyceny instrumentów finansowych wyłączenie przepisów ustawy o rachunkowości zamiast przepisów odpowiedniego rozporządzenia ministra finansów; stosowanie uproszczonego sposobu obliczania kosztu wytworzenia produktu.

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/