Wkrótce spółki zaczną płacić minimalny CIT

TEMAT NA CZASIE  Od 1 stycznia 2024 roku zaczną obowiązywać odroczone przepisy o minimalnym CIT. Nie oznacza to jednak, że podatek ten trzeba będzie zacząć płacić już w styczniu przyszłego roku. Termin pierwszej zapłaty tzw. podatku od spółek przypadnie bowiem dopiero na 2025 r.

W okresie od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2023 r. funkcjonuje zwolnienie z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym. Teraz okres tego zwolnienia dobiega końca i nic nie wskazuje na to, by przepisy te nie miały zacząć funkcjonować. Warto jednak od razu zasygnalizować, że 1 stycznia 2024 roku podatek od spółek obejmie podatników, dla których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy. Jeżeli tak nie jest to na zasadzie wyjątku obowiązuje inna zasada: jeżeli rok podatkowy zaczyna się przed 1 stycznia 2024 r. i zakończy się po 31 grudnia 2023 r., to nowe regulacje będą zawieszone jeszcze do zakończenia roku podatkowego. Jeśli zatem np. rok podatkowy zakończy się z ostatnim dniem czerwca, to podatek obejmie takiego podatnika od początku lipca.

Co do zasady, podatek obejmuje spółki niewykazujące dochodu (w tym ponoszące straty) albo wykazujące go na minimalnym poziomie (bez uzasadnionej przyczyny ich rentowność będzie niższa niż 2%), które są podatnikami CIT i nie znalazły się w grupie podatników wyłączonych z opodatkowania. I tak np. wyłączono z tego podatku m.in. podatników CIT, których przychody nie przekraczają 2 mln euro (tzw. małych podatników).

Przy wyliczaniu podstawy naliczenia podatku nie będą brane pod uwagę m.in.: koszty uzyskania przychodu stanowiące opłatę z tytułu umowy leasingu środków trwałych; 20% kosztów uzyskania przychodu związanych np. z wynagrodzeniem z pracy oraz zasiłkami z ubezpieczenia społecznego wypłacanymi przez zakład pracy; składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części finansowanej przez płatnika; wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych; wzrost kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego; przychody stanowiące wartość należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej; podatek akcyzowy.

Przepisy przewidują przy tym alternatywne metody ustalania podstawy opodatkowania – według wyboru podatnika. Ma to polegać na wyborze przez podatnika jednej z dwóch metod opodatkowania: albo podstawa opodatkowania to 3% przychodów i stawka podatku 10% albo podstawa opodatkowania to 1,5 przychodów plus koszty pasywne (tj. finansowanie dłużne i usługi niematerialne) plus ujawnione wartości niematerialne i prawne – i do takiej podstawy stawka podatku 10%.

Podatnicy będą mogli odliczyć wartość zapłaconego minimalnego podatku dochodowego od obliczonego i wykazanego w zeznaniu rocznym podatku dochodowego CIT. Odliczenia będą mogli dokonać w ciągu 3 kolejnych lat po roku, w którym nastąpiła wpłata minimalnego podatku dochodowego.

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/