BDO W MEDIACH Sytuacja związana z konfliktem zbrojnym na Ukrainie istotnie zmieniła krajobraz gospodarczy w Polsce. Znaczący wzrost cen surowców i energii oraz kosztów finansowania może spowodować zwiększenie przypadków upadłości firm – pisze w Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, biegły rewident, Partner Zarządzający Działem Rewizji Finansowej BDO.
Konsekwencje upadłości kontrahenta znajdują swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych, w których należy ująć w odpowiedni sposób utratę wartości należności od podmiotu w upadłości, czy też zaliczek wpłaconych takiemu partnerowi biznesowemu.
Ustawa o rachunkowości
Zgodnie z art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor) należności od dłużników postawionych w stan upadłości obejmuje się odpisem aktualizującym ich wartość, uwzględniając przy tym prawdopodobieństwo ich zapłaty. Odpis aktualizujący w przypadku dłużników postawionych w stan upadłości tworzy się do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności.
W odniesieniu do należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, odpis aktualizujący tworzy się w pełnej wysokości należności.
Zgodnie z art. 35b ust. 2 uor odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych, w zależności od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizacji.
Jeśli odpis dotyczy należności z tytułu dostaw i usług utworzenie odpisu obciąży pozostałe koszty operacyjne. Jeśli dotyczy on naliczonych odsetek od należności głównej obciążone zostaną koszty finansowe.
Należy pamiętać, iż postawienie kontrahenta w stan upadłości nie oznacza, że należność taka nie będzie w całości bądź częściowo odzyskana. Z tego względu w pierwszej kolejności obejmuje się ją odpisem aktualizującym. Dopiero stwierdzenie nieściągalności takiej należności stanowi podstawę usunięcia jej z ewidencji księgowej. Potwierdzeniem nieściągalności będzie w tym przypadku postanowienie sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego.
UWAGA! Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszą dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość.
Należności, od których nie dokonano odpisów aktualizujących ich wartość lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się odpowiednio bezpośrednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.
Całą analizę można przeczytać w Rzeczpospolitej z 23 sierpnia 2023 r., str. H1-H2