Zmienią się przepisy dotyczące dokumentacji cen transferowych

TEMAT NA CZASIE  Fiskus zmienia rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych, aby dostosować je do wprowadzonych Polskim Ładem zwolnień dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców.

Tuż przed nowym rokiem rozpoczęły się konsultacje (ich zakończenie zaplanowano na 7 stycznia) dwóch projektów zmian w rozporządzeniach dotyczących cen transferowych, czyli w rozporządzeniach ministra finansów w sprawie: dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Konieczność zmiany rozporządzeń oraz skierowania ich do konsultacji wynika z uchwalenia ustawy z 29 października o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), czyli tzw. Polskiego Ładu. Większość zmian dotyczy wprowadzonych przez tą ustawę zwolnień dla małych i mikroprzedsiębiorców.

I tak, w nowelizowanych przepisach zaproponowano dodanie nowych elementów lokalnej dokumentacji cen transferowych obejmujących wskazanie danych identyfikacyjnych podmiotu powiązanego oraz określenie, czy korzysta on ze statusu mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy, który to status uprawnia do zwolnienia z obowiązku sporządzania analizy porównawczej lub analizy zgodności, które wprowadziła nowelizacja dokonana w ramach Polskiego Ładu.

Konsekwentnie zwolnienie objęło także takie elementy jak wskazanie metody, wskazanie strony lub transakcji podlegającej badaniu w ramach analizy cen transferowych oraz odniesienie ceny transferowej do wyniku analiz. Rozporządzenie zawiera przy tym przepis przejściowy, który pozwala na stosowanie nowego przepisu dotyczącego wspomnianych wyłączeń  w przypadku  dokumentacji cen transferowych sporządzanej już za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r., pod warunkiem, że do dnia wejścia w życie nowelizacji nie złożyły urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.

To jednak nie jedyne zmiany. Nowe przepisy precyzują, iż lokalna dokumentacja cen transferowych, w zakresie analizy cen transferowych, obejmować będzie, w szczególności, przyjęte zasady dotyczące praw wspólników lub stron umowy do udziału w zysku lub majątku oraz uczestnictwa w stratach, co jest prostą konsekwencją zmian wprowadzonych Polskim Ładem, która w zmienionej definicji podmiotu powiązanego odniosła się już nie tylko do dochodów, ale także strat wspólników.

Zgodnie ze zmienionymi rozporządzeniami, w grupowej dokumentacji cen transferowych, w zakresie informacji finansowych i podatkowych grupy kapitałowej, będzie obowiązek zawarcia wykazu i zwięzłego opisu nie tylko jednostronnych uprzednich porozumień cenowych wydanych dla podmiotów powiązanych grupy kapitałowej, ale także porozumień inwestycyjnych oraz porozumień podatkowych.

Nowe rozporządzenia mają wejść w życie z chwilą ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Obowiązuje już zmieniona definicja podmiotów powiązanych Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.