Obowiązuje już zmieniona definicja podmiotów powiązanych

TEMAT NA CZASIE  W definicji podmiotów powiązanych pojawią się spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Za podmioty powiązane będzie uważało się spółkę i komandytariusza bez względu na wielkość jego udziałów. Równocześnie w definicji wywierania znaczącego wpływu pojawi się odniesienie do udziału w stratach spółki.

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. i ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2021 r. pod poz. 2105 przepisy tzw. podatkowego Polskiego Ładu, wprowadziły liczne zmiany w przepisach o cenach transferowych. Przez ostatnie kilka miesięcy opisywaliśmy je bardzo dokładnie na naszej stronie internetowej: www.bdo.pl

Dziś chcemy przypomnieć, że wśród zmian dokonanych w przepisach znalazły się i takie, które dotyczą bezpośrednio definicji podmiotów powiązanych, a zatem tych podatników, do których po spełnieniu określonych warunków zastosowanie mają szczególne przepisy dotyczące cen transferowych.

Część z tych zmian dotyczy spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Zmiany te polegają na uznaniu, że powiązania istnieją bez względu na wielkość udziałów, pomiędzy SKA a jej komplementariuszami (odpowiadającymi bez ograniczenia). Powiązania między akcjonariuszami a spółką zachodzą na podstawie wywierania znaczącego wpływu, tak jak ma to miejsce w przypadku spółek z o.o. bądź spółek akcyjnych. Ta sama zasada dotyczy także spółki komandytowej.

W zmienionych przepisach doprecyzowano również kwestię wywierania znaczącego wpływu odnosząc to pojęcie nie tylko do udziałów w zyskach, ale również do udziału w stratach spółek. Po zmianie przepisów, w sytuacji wystąpienia powiązań w momencie, gdy udział wspólnika w zyskach nie przekracza progu ustawowego, a jednocześnie udział w stracie spółki zostanie ustalony na poziomie przekraczającym próg 25%, warunek wywierania znaczącego wpływu jest spełniony.

W przepisach definiujących podmioty powiązane zastąpiono też pojęcie spółki niemającej osobowości prawnej, pojęciem spółki niebędącej osobą prawną. Równocześnie zastąpiono słowa „wspólników” w liczbie mnogiej słowami „wspólnik” w liczbie pojedynczej. W ten sposób doprecyzowano, że powiązanie zachodzi pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie.

 

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Polski Ład pozwoli na podpisywanie TPR przez jednego członka zarządu https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/polski-lad-pozwoli-na-podpisywanie-tpr-przez-jednego-czlonka-zarzadu