TEMAT NA CZASIE Transakcja wniesienia przez spółkę wpłat na kapitał zapasowy zgodnie z regulacjami niemieckich przepisów prawa handlowego (HGB)nie spełniała definicji transakcji kontrolowanej i tym samym, nie podlega obowiązkowi sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz innym obowiązkom dokumentacyjnym i sprawozdawczym w zakresie cen transferowych. Jednak tylko pod warunkiem, że jest ona podobna do dopłat, o których mowa w KSH.
Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu stoi na stanowisku, że w przypadku dopłat uregulowanych w art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych (KSH) spółka kapitałowa jako ich beneficjent zachowuje się pasywnie, tj. otrzymuje świadczenie pieniężne od wspólników zobowiązanych do ich wniesienia na podstawie umowy spółki w wysokości i terminach, które określa uchwała wspólników - co do zasady nie uiszczając wynagrodzenia (odsetek) za udostępniony kapitał wspólnicy spółki zobowiązani do ich wniesienia na podstawie umowy spółki nie mają co do zasady wpływu na ich wysokość. Brak jest tu charakteru odpłatnego charakterystycznego dla umów wzajemnych. W konsekwencji takiego zdarzenia nie należy uznawać za działanie o charakterze gospodarczym.
W konsekwencji, dopłaty dokonane na gruncie KSH nie spełniają definicji transakcji kontrolowanej w rozumieniu polskich przepisów o cenach transferowych, ponieważ nie stanowią w istocie działań o charakterze gospodarczym.
W ostatnim czasie pojawiła się jednak wątpliwość, co w przypadku, gdy dopłaty takie są wnoszone na podstawie innych przepisów niż przepisy polskie. Rozstrzygnięcie tego zagadnienia możemy znaleźć w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.208.2022.1.MF), w której Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej uznał za poprawne stanowisko podatnika, w którym podatnik przekonywał, że również wpłaty na kapitał zapasowy wnoszone zgodnie z regulacjami niemieckiego HGB, nie są działaniem o charakterze gospodarczym. To zaś ma ten skutek, że działanie takie nie stanowi transakcji kontrolowanej i nie podlega obowiązkowi sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz innym obowiązkom dokumentacyjnym i sprawozdawczym w zakresie cen transferowych.
Warto jednak zwrócić uwagę, że przedmiotem interpretacji indywidualnej nie była – co wyraźnie zastrzegł Dyrektor KAS – ocena, czy wnoszone do spółki dopłaty na gruncie niemieckich przepisów prawa handlowego, tj. Handelsgesetzbuch z 10 maja 1897 r. (HGB), mają cechy podobne do dopłat na gruncie polskich przepisów KSH. Kwestia ta została potraktowana przez organ jako element opisu zdarzenia przyszłego nie podlegający ocenie.
Polskie przepisy dotyczące spółek handlowych, w szczególności art. 177-179 KSH, przewidują możliwość dekapitalizowania spółki kapitałowej poprzez wniesienie dopłat. Zadający pytanie podatnik przekonywał, że dopłata w rozumieniu krajowych przepisów oraz wpłata na kapitał zapasowy określona w niemieckich przepisach HGB wykazują istotne podobieństwo, uprawniające do stwierdzenia, że są to porównywalne mechanizmy prawne na gruncie przepisów polskich i niemieckich.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Recharakteryzacja transakcji możliwa była także przed 2019 rokiem https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/alerty-bdo/2022/recharakteryzacja-transakcji-mozliwa-byla-takze-przed-2019-rokiem
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.