BDO W MEDIACH Emitenci notowani na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oprócz sprawozdań rocznych publikują również raporty kwartalne i półroczne. Niezwykle istotne jest, aby raporty te dawały interesariuszom, a w szczególności inwestorom rzetelną, prawdziwą i kompletną informację o sytuacji finansowej i majątkowej emitentów – pisze na łamach Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, biegły rewident, Regionalny Partner Zarządzający Działem Rewizji Finansowej BDO, Region Zachód.
Obowiązek publikacji raportów wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (dalej: rozporządzenie o informacjach bieżących). Zakres poszczególnych raportów okresowych jest szczegółowo określony w przepisach prawa.
Emitenci sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSSF) sporządzając raporty śródroczne są zobowiązane stosować przy sporządzaniu sprawozdawczości śródrocznej MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa (dalej: MSR 34).Standard ten reguluje:
- minimalną treść śródrocznego raportu finansowego,
- zasady ujmowania i wyceny pozycji sprawozdania finansowego odnoszące się do pełnego lub skróconego sprawozdania finansowego za okres śródroczny.
Celem MSR 34 jest stworzenie spójnych i przejrzystych zasad terminowej i wiarygodnej śródrocznej sprawozdawczości finansowej, która ułatwia inwestorom, wierzycielom i innym podmiotom zrozumienie zdolności danej jednostki do wytwarzania przychodów i przepływów środków pieniężnych oraz jej sytuacji finansowej i płynności.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 23 lutego 2022 r., str. H1 i H2
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.