TEMAT NA CZASIE Resort finansów planuje kolejną dużą nowelizację ustawy o CIT oraz ustawy o PIT. Jak wynika z projektu zmian w przepisach zmiany te mają polegać m.in. na złagodzeniu mechanizmu poboru podatku u źródła.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz o PIT (druk UD404), która wprowadzi m.in. zmiany w przepisach o podatku u źródła (WHT - Withholding Tax). Pojęciem „podatek u źródła” określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub tzw. zagraniczny zakład w państwie, gdzie powstaje dochód (m.in. dywidendy, odsetki, należności licencyjne). Polski podatek u źródła pobierany jest przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zagraniczny zakład w Polsce.
Obecnie, podmioty dokonujące wypłat należności za pośrednictwem rachunków papierów wartościowych albo rachunków zbiorczych są zobowiązane do przekazywania podmiotom prowadzącym te rachunki informacji o występowaniu powiązań pomiędzy nimi a podatnikiem (odbiorcą należności z papierów wartościowych) oraz o fakcie, iż wypłaty dokonane na rzecz tego samego podmiotu zagranicznego przekroczyły w roku podatkowym 2 mln zł, co najmniej na 7 dni przed dokonaniem wypłaty. Podmioty przekazujące tę informację zostały także zobowiązane do jej aktualizacji, przed dokonaniem wypłaty, w przypadku wystąpienia zmiany okoliczności objętych informacją (art. 26 ust. 2e i nast. ustawy CIT oraz art. 41 ust. 12 i nast. ustawy PIT).
W ramach planowanej nowelizacji ustawy o CIT rząd planuje złagodzenie obowiązującego od 1 stycznia 2019 r. mechanizmu poboru tego podatku. Ma ono polegać na wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków szeroko rozumianych płatników (tj. zarówno emitenta jako płatnika sensu stricto, jak i podmiotu będącego tzw. płatnikiem technicznym) w zakresie opodatkowania u źródła odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych (tj. bonów i obligacji skarbowych). W tym celu rząd proponuje rozszerzenie zakresu przedmiotowego zwolnienia podatnika-nierezydenta od podatku dochodowego, które jest zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 50 ustawy CIT i art. 21 ust. 1 pkt 130 ustawy PIT, i objęcie nim także obligacji skarbowych oferowanych na rynku krajowym i bonów skarbowych oraz odpowiednią zmianę w zakresie przedmiotowym zwolnienia od obowiązku płatnika co do poboru podatku, które jest zawarte w art. 26 ust. 1aa ustawy CIT i art. 41 ust. 24 ustawy PIT.
Rząd zaplanował także wprowadzenie przepisu wyłączającego obowiązek stosowania mechanizmu WHT. Jak wynika z założeń nowelizacji złożenie oświadczenia pozwalałoby nie stosować tego mechanizmu przez kolejnych siedem miesięcy, a nie jak obecnie, jedynie trzy. Ma nastąpić zatem wydłużenie zakresu czasowego oświadczenia płatnika.
Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Będą zmiany w przepisach o podatku minimalnym https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/beda-zmiany-w-przepisach-o-podatku-minimalnym
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.