Poręcznie też może być transakcją kontrolowaną

TEMAT NA CZASIE  Aby powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji poręczenia, jego suma gwarancyjna musi przekroczyć wartość 10 milionów złotych. Wytyczne OECD nakazują też brać pod uwagę efekt milczącego wsparcia grupy kapitałowej, w przypadku, gdy poręczenia nie udzielono.

Dokumentację cen transferowych zgodnie z obowiązującym przepisami muszą sporządzić podmioty powiązane, które zawarły w danym roku obrotowym transakcję kontrolowaną o wartości przekraczającej określone w ustawach progi dokumentacyjne.

Mimo, że pojęcie transakcji może kojarzyć się wyłącznie z czynnościami odpłatnymi, w praktyce wcale tak nie jest i pojęcie to obejmuje także czynności nieodpłatne. Jedną z nich może być  udzielenie gwarancji (poręczenia).

Gwarancja (poręczenie) jest pisemnym zobowiązaniem gwaranta do pokrycia zobowiązań do wysokości określonej w dokumencie kwoty, gdyby korzystający utracił możliwość regulowania zobowiązań będących przedmiotem gwarancji (poręczenia). Tym samym podmiot, który gwarancję otrzyma (za którego jest ona udzielana) korzysta ze zdolności kredytowej gwaranta. W ten sposób możliwe jest obniżenie ryzyka kredytowego związanego ze zobowiązaniami korzystającego, gdy ten korzysta z finansowania zewnętrznego. Podmiot, który gwarancję uzyskał może w ten sposób liczyć na zmniejszenie kosztów finansowania lub też uzyskać je na wyższym poziomie (zwiększa się jego zdolność kredytowa). Osiąga zatem z tego tytułu wymierną korzyść.

Zdarzają się sytuacje, że gwarancja (poręczenie) ma  charakter nieodpłatny. Niemniej, na potrzeby ustalenia wartości transakcji kontrolowanej konieczne jest ustalenie wartości „korzyści” odniesionej przez podmiot, który otrzymuje gwarancję od podmiotu powiązanego.

Musimy bowiem pamiętać, że warunkiem dokumentowania transakcji uznanej za kontrolowaną (zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi) jest przekroczenie określonych progów dokumentacyjnych. W przypadku gwarancji (poręczania), która zaliczana jest do transakcji finansowych, próg ten wynosi 10 mln zł. W znowelizowanych 1 stycznia 2019 roku przepisach o cenach transferowych za wartości transakcji udzielenia poręczenia lub gwarancji uznano sumę gwarancyjną.

Co ważne, sporządzanie dokumentacji cen transferowych dla gwarancji (poręcznie), która przekracza ustawowy próg, jest wymagane we wszystkich latach obowiązywania poręczenia, a nie tylko w roku jej udzielenia.

Warto także zauważyć, że udzielenie gwarancji (poręczenia) bez wynagrodzenia może stanowić przychód z nieodpłatnych świadczeń podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponadto, analizując treść Wytycznych OECD w zakresie cen transferowych, dostajemy wyraźną wskazówkę, że istotne w kontekście oszacowania wartości transakcji kontrolowanej jest także określenie tzw. milczącego wsparcia grupy (z ang. implicit support). Większość podmiotów znajdujących się w grupie kapitałowej jest powiązana z pozostałymi podmiotami w grupie operacyjnie, kapitałowo bądź związana z marką lub renomą grupy. Nie pozwala to pozostałym członkom grupy na dopuszczenie do upadłości takiego podmiotu. Zgodnie z treścią Wytycznych OECD korzyści, jakie członek grupy otrzymuje z tytułu implicit support, nie powinny kreować po jego stronie żadnych dodatkowych kosztów. Oznacza to, że wyznaczając oprocentowanie finansowania także bez gwarancji należy wziąć pod uwagę także efekt milczącego wsparcia grupy (implicit support).

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: W ramach PGK dokumentacja lokalna za rok podatkowy PGK a nie spółki W ramach PGK dokumentacja lokalna za rok podatkowy PGK a nie spółki - BDO