Przepisy o fakturach ustrukturyzowanych już opublikowane

TEMAT NA CZASIE  Od 2022 roku podatnicy będą mogli dobrowolnie korzystać z rządowego systemu wystawiania faktur pod nazwą Krajowy Systemu e-Faktur. Od 2023 roku wystawianie faktur w tym systemie stanie się dla podatników obowiązkowe.

W Dzienniku Ustaw (poz. 2076) opublikowana została ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF). Zgodnie z jej przepisami korzystanie z rządowego systemu wystawiania faktur VAT ma być w 2022 roku dobrowolne. Natomiast już od 1 stycznia 2023 roku będzie dla podatników obowiązkowe.

Wprowadzana na podstawie nowych przepisów faktura ustrukturyzowana będzie uznawana za rodzaj faktury elektronicznej. Tym samym do takich faktur, co do zasady, będą miały zastosowanie dobrze już znane ogólne regulacje prawne dotyczące wystawiania faktur elektronicznych. Sama faktura ustrukturyzowana definiowana jest w przepisach jako faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie. Faktura będzie zatem musiała być wystawiona za pomocą systemu, nad którym pełną kontrolę będzie miał fiskus.

Wystawione w systemie faktury będą następnie trafiać nie tylko do archiwum fiskusa, ale także do odbiorcy faktury. Przy czym odbieranie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu systemu będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody odbywać się będzie na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych.

Podatnik korzystający z KSeF nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w tym systemie, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat, a więc co do zasady w okresie, w którym większość zobowiązań podatkowych się przedawnia. Co więcej podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

Nowe przepisy przewidują także, że podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej. Termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, czyli z 60 na 40.

Nowelizacja wprowadza także brak obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie oraz umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty. Korekty zbiorcze będą możliwe do poszczególnych pozycji z faktury.

KSeF prowadzony będzie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Od 1 stycznia 2022 roku zmienią się składka zdrowotna i składki ZUS Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO