TEMAT NA CZASIE Polski Ład, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2022 r. wprowadza liczne zmiany w zasadach poboru tzw. podatku u źródła (WHT). Możliwe stanie się m.in uzyskanie opinii „o stosowaniu preferencji” również dla celów niepobrania podatku lub stosowania niższej stawki zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.
1 stycznia 2022 r. wejdą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku u źródła, które wprowadza nowelizacja wynikająca z tzw. Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105). Nie odbiegają one od tego o czym pisaliśmy w sierpniu w naszym alercie podatkowym.
Zmiany polegają między innymi na zawężeniu zakresu przedmiotowego i podmiotowego stosowania procedury zwrotu podatku (ang. WHT refund). Zmiany mają również na celu rozszerzenie zakresu przedmiotowego opinii o stosowaniu zwolnienia na preferencje przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. obniżone stawki podatku u źródła lub zwolnienie z obowiązku poboru podatku u źródła).
Na podstawie nowych przepisów nastąpi zawężenie stosowania systemu poboru podatku u źródła wyłącznie do podmiotów powiązanych, zdefiniowanych w przepisach o cenach transferowych. Mechanizm WHT ma być też zawężony do poboru podatku od płatności o charakterze biernym, tj. dywidend, odsetek i opłat licencyjnych. Z katalogu zostały wyłączone usługi niematerialne oraz dywidendy wypłacane na rzecz polskich rezydentów.
Kolejny obszar regulacji objęty zmianami wiąże się z pojęciem rzeczywistego właściciela, tj. podmiotu, który uzyskuje daną należność dla własnej korzyści. Pierwsza z proponowanych poprawek, dotycząca przesłanki bycia ,,pośrednikiem” i zakłada doprecyzowanie wykorzystywanego w definicji wyrażenia „zobowiązania” poprzez wyeliminowanie z treści przepisu zwrotu „prawnie lub faktycznie”. Druga zmiana polega na usunięciu z definicji rzeczywistego właściciela odesłania do stosowania przepisów o zagranicznej spółce kontrolowanej oraz doprecyzowanie, że przy ocenie czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez ten podmiot w zakresie otrzymanej należności.
Po zmianie przepisów w 2022 roku, możliwe będzie uzyskanie opinii „o stosowaniu preferencji” również dla celów niepobrania podatku lub stosowania niższej stawki zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. gdy stosowane są obniżone stawki podatku u źródła lub zwolnienie z obowiązku poboru podatku u źródła). O opinię będzie mógł wystąpić podatnik, płatnik niezależnie od tego czy „poniósł ekonomiczny ciężar podatku”, a także podmiot dokonujący wypłaty należności za pośrednictwem podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych. Wniosek o wydanie opinii o stosowaniu preferencji będzie składany w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra finansów. Opinia o stosowaniu preferencji wydawana będzie bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wpływu wniosku do organu podatkowego.
Zmiany dotyczą także kryteriów oceny dochowania należytej staranności oraz rozszerzenia zakresu przypadków, w których można posługiwać się kopią certyfikatu rezydencji.
Nic nie zmieni się w zakresie limitów. Nowy mechanizm poboru podatku przewiduje obowiązek poboru WHT, jeżeli łączna kwota wypłacanych należności przekracza kwotę dwóch milionów złotych.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Fiskus konsultuje formularze przeznaczone dla płatników https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/fiskus-konsultuje-formularze-przeznaczone-dla-platnikow