BDO W MEDIACH Sprawozdanie biegłego rewidenta jest punktem finalizującym badanie sprawozdania finansowego. Zanim jednak dojdzie do złożenia podpisu pod sprawozdaniem z badania, biegły rewident musi sformułować opinię na temat sprawozdania finansowego – pisze na łamach Rzeczpospolitej Patryk Cichy, Senior w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
Sprawozdanie z badania zawiera jedną z wymienionych opinii: bez zastrzeżeń, z zastrzeżeniem, negatywną lub odmowę wyrażenia opinii. W sytuacji, kiedy sprawozdanie finansowe jest wolne od zniekształceń, wybór opinii jest czystą formalnością. W pracy biegłego rewidenta zdarzają się przypadki, kiedy bierze pod uwagę zawarcie w sprawozdaniu z badania opinii zmodyfikowanej. Wątpliwości może być wiele, natomiast standardy badania udzielają w tym zakresie praktycznych wskazówek.
Kto podlega badaniu
W rozdziale 7 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazane zostały jednostki, których roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta.
Jednostki te to przede wszystkim banki krajowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne wymienione w art. 64 uor.
Obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego podlegają również spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji, a także pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzano sprawozdanie finansowe, spełniły dwa warunki z następujących: jednym z warunków jest przekroczenie zatrudnienia 50 osób liczonego jako średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty; drugim z warunków jest wartość sumy bilansowej, która na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2,5 mln euro; trzeci warunek dotyczy równowartości w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro odnoszących się do przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy.
Schemat 1. Warunki obowiązkowego badania sprawozdania finansowego
W praktyce, badaniu sprawozdania finansowego podlegają także jednostki, które nie spełniają powyższych warunków. Są to spółki międzynarodowych grup kapitałowych i podlegają badaniu ze względu na przeprowadzane badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółki matki. Jednostki te traktowane są wówczas jako komponent skonsolidowanego sprawozdania finansowego na najwyższym szczeblu grupy kapitałowej.
Cała obszerna analiza Eksperta BDO została opublikowana w Rzeczpospolitej z 21 kwietnia 2021 r., str. H1 i H2
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.