Fiskus planuje kolejne uproszczenia w zakresie VAT

TEMAT NA CZASIE  Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny pakiet uproszczeń w zakresie VAT. Mają one dotyczyć m.in. faktur korygujących, faktur zbiorczych, biletów uznawanych za faktury, terminu wystawienia faktur, a także opodatkowania obrotu nieruchomościami, ulgi na złe długi oraz obrotu międzynarodowego.

Ministerstwo Finansów 18 lutego rozpoczęło prekonsultacje dotyczące pakietu SLIM VAT 2 (SLIM, czyli simple, local and modern). Czasu na zgładzenie uwag i opinii nie jest jednak wiele. Trzeba to zrobić do 1 marca 2021 roku.

Pakiet SLIM VAT 2 dotoczył będzie m.in. faktur zbiorczych. Proponowane ułatwienie polega na zniesieniu ograniczeń w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących. Po wejściu w życie SLIM VAT 2, możliwe będzie stosowanie ich np. gdy przedsiębiorca udzieli rabatu dla poszczególnych dostaw lub usług.

Na fakturach korygujących nie będzie z kolei trzeba już podawać przyczyny korekty. Informacja taka będzie nieobowiązkowa. Podatnik będzie zatem mógł ją podać, ale nie będzie już miał takiego obowiązku.

Zmieni się także termin wystawiania faktur. Dziś fakturę można wystawić najwcześniej na 30 dni przed dostawą towaru, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki. Po zmianie będzie to 60 dni.

Z nowych rozwiązań zadowoleni będą także przewoźnicy oraz użytkownicy komunikacji zbiorowej. Obecnie za fakturę uznaje się bilety np. kolejowe czy autobusowe, które dokumentują przejazd na odległość większą niż 50 km. Przy mniejszych odległościach konieczna jest faktura. Teraz resort finansów planuje zniesienie limitu kilometrów. Możliwe zatem będzie odliczenie VAT od krótszych przejazdów związanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Zmieni się także termin na odliczenie VAT w związku z wydatkami samochodowymi (VAT-26/jpk_v7). Obecnie rozliczenia dokonuje się do 7-ego dnia od dnia poniesienia pierwszego wydatku. Po zmianie będzie na to czas do 25-ego dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Wydłuży się także z 2 do 3 lat czas na wykorzystanie ulgi na tzw. złe długi.

Cześć nowych przepisów miałaby wejść w życie 1 października 2021 roku. Pozostałe 1 stycznia 2022 roku.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

TYDZIEŃ TEMU PISALIŚMY O: Można już korzystać z usługi Twój e-PIT. Ale tylko w ramach e-Urzędu Skarbowego Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO