BDO W MEDIACH Jednym z najbardziej widocznych skutków pandemii jest cyfryzacja. Również edukacja przeniosła się do sieci. W ramach kolejnych tarcz antykryzysowych pojawiły się zachęty do darowizn, w tym darowizn komputerów przenośnych na cele oświatowe. Korzyści podatkowe dotyczą zarówno podatku dochodowego jak i podatku od towarów i usług – pisze na łamach Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, Regionalny Partner Zarządzający Działem Rewizji Finansowej BDO, Region Zachód.
Pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia od ponad roku wpływają nie tylko na gospodarkę ale również na inne aspekty życia, w tym na edukację i sposób spędzania wolnego czasu. W związku z bezprecedensową sytuacją rząd wprowadził szereg regulacji i zmian w przepisach, aby ułatwić przedsiębiorcom i społeczeństwu funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Oczywiście były to działania potrzebne, jednak regulacje wprowadzane były bardzo szybko, często ulegały zmianom i nie zawsze były precyzyjne, co może budzić wątpliwości odnośnie ich właściwego stosowania.
Przed ogłoszeniem stanu pandemii COVID-19 istniały preferencje podatkowe dotyczące przekazania sprzętu komputerowego na cele edukacyjne. Dotyczyły one zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT ale były mocno ograniczone. W związku z pandemią polski ustawodawca wprowadził szereg zachęt podatkowych, które mają pomóc społeczeństwu i przedsiębiorcom funkcjonować w nowej bezprecedensowej rzeczywistości. Nowe regulacje odnośnie odliczania darowizn sprzętu komputerowego na cele edukacyjne od podatku dochodowego będą obowiązywać do zakończenia stanu pandemii. Do zakończeniu stanu pandemii przedsiębiorcy mogą stosować stawkę VAT 0% przy bezpośrednich i pośrednich darowiznach sprzętu komputerowego placówkom oświatowym.
Cały artykuł został opublikowany w Rzeczpospolitej z 11 sierpnia 2021 r., str.: H1-H2