W związku z tegoroczną rocznicą BDO uruchamiamy inicjatywę: 30 faktów na 30-lecie BDO w Polsce.
Przez cały rok, regularnie będziemy publikować informacje przybliżające historię BDO, interesujące fakty, a także ciekawostki z życia firmy. Wśród nich znajdą się informacje niektórym znane, ale także te, które mogą być dla wszystkich nowością. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli jeszcze lepiej poznać naszą firmę.
Poniżej #FaktyoBDO. Systematycznie będą pojawiać się w tym miejscu nowe. Ostatni - 30 opublikujemy w grudniu 2021 r.
#Fakt1oBDO
Zaczęło się od RIR Reivision
Rok, w którym firma zaczęła działać w Polsce to 1991. Początki firmy sięgają jednak nieco wcześniejszego okresu. Przed przystąpieniem do Sieci BDO, firma działała pod nazwą RIR Revision. Później była Sieć Moore Stephens.
#Fakt2oBDO
Pomogliśmy przy pierwszych prywatyzacjach po upadku komuny
dr Andre Helin, Prezes BDO: „Po upadku komunizmu zapadały decyzje o pierwszych prywatyzacjach. Agencja Przekształceń zainicjowała projekt wytypowania pięciu spółek, które jako pierwsze miały trafić na giełdę. Były to: Tonsil, Próchnik, Krosno, Śląska Fabryka Kabli i Exbud. Każda z tych spółek dostała grupę konsultingową, która miała im pomóc z wejściem na parkiet. Wszystkie te spółki miały jedną cechę wspólną: zarówno zarządy, jak i związki zawodowe wyraziły zgodę na przekształcenie, a więc był konsensus społeczny na prywatyzację. My dostaliśmy Śląską Fabrykę Kabli”.
#Fakt3oBDO
BDO liderem w obsłudze spółek giełdowych
Przystępując do Sieci BDO, ówcześni Prezesi firmy – dr Andre Helin i Kristof Zorde – złożyli obietnicę, że BDO w Polsce będzie firma firmą audytorską numer 1 na polskim rynku w obsłudze spółek giełdowych. Na spełnienie tej obietnicy firma potrzebowała zaledwie dwóch lat.
#Fakt 4 o BDO
Prywatyzacje jednostkowe trwały zbyt długo. Stąd pomysł na działania w obszarze sektorów
dr Andre Helin, Prezes BDO: „Po przeprowadzeniu prywatyzacji pierwszych pięciu spółek w latach 90. XX wieku okazało się, że trzeba ten proces przyspieszyć. Podsunęliśmy więc pomysł prywatyzacji sektorowej. Należało wówczas wziąć daną branżę i przygotować dla każdej swoisty dekalog do spełnienia podczas prywatyzacji. W tym dekalogu znalazły się takie elementy jak np. zasady analiz, wycen, prezentacji wyników inwestorom, marketing.
My opracowaliśmy takie wytyczne dla branży piwowarskiej. Sektor ten został najszybciej sprywatyzowany i - co najważniejsze - bez żadnych konfliktów społecznych”.