Będą wirtualne kasy i paragony
02 marca 2020
Już wkrótce będzie można zarówno używać kas fiskalnych mających postać programu (aplikacji) której będzie można używać na smartfonie lub tablecie. Możliwe będzie także wystawianie elektronicznych paragonów, w miejsce stosowanych dziś paragonów papierowych.
W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT, która pozwoli na wystawianie elektronicznych paragonów z kas fiskalnych. Obecnie kasy rejestrujące mają tylko funkcję wydruku dokumentów fiskalnych (paragonów) i podatnik musi wydać konsumentowi papierową postać paragonu fiskalnego. Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, z kas rejestrujących najnowszego typu (tzw. kas on-line). Wprowadzone rozwiązanie ma stanowić ułatwienie oraz uproszczenie zarówno dla podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas, zwłaszcza dla podatników prowadzących sprzedaż na odległość, jak i dla konsumentów. Będzie też możliwe przesyłanie paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób, np. bezpośrednio na smartfona.
Warto przypomnieć, że resort finansów już wcześniej przygotował też projekt rozporządzenia, która ma pozwolić na stosowanie kas fiskalnych w formie oprogramowania (czyli aplikacji, które będą zastępowały fizyczne kasy fiskalne). Wprowadzenie kas w postaci oprogramowania ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym.
Kasa na smartfonie nadal będzie musiała przejść proces fiskalizacji i zostać wpisana do Centralnej Ewidencji Kas Fiskalnych. Otrzyma też specjalny identyfikujący ją certyfikat. Będzie też każdego dnia pobierać specjalny token upoważniający ją do rejestrowania sprzedaży. Paragony wystawione w aplikacji mają być na bieżąco wysyłane w ciągu dnia na serwery Ministerstwa Finansów.
Zmiany w przepisach pojawiły się jako następstwo wprowadzonego wcześniej obowiązku stosowania kas fiskalnych online. Kasy online to urządzenia służące do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego od sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, przesyłające dane bezpośrednio po sprzedaży do centralnego systemu teleinformatycznego – tzw. Centralnego Repozytorium Kas, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/