Korekta faktury za energię elektryczną

BDO W MEDIACH  Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Przepisy podatkowe formułują ogólną zasadę, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi.
W przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a oraz art. 19a ust. 7 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury, jednak faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił w terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie, a w przypadku, gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności. Powstaje zatem pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wystawienia faktury korygującej z tytułu dostawy energii elektrycznej?
Spółka otrzymała od dostawcy energii elektrycznej fakturę korygującą in minus. Faktura została wystawiona w styczniu 2024 r., a dotyczy sprzedaży za listopad 2023 r. W którym miesiącu spółka powinna rozliczyć fakturę korygującą in minus?
Zgodnie z zasadą wynikającą z ustawy o podatku od towarów i usług faktura korygująca in minus powinna zostać przez podatnika rozliczona na bieżąco, tj. w miesiącu, w którym podatnik dowiedział się o jej wystawieniu i zaakceptował warunki korekty. Zgodnie z art. 86 ust.19a ustawy o VAT w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14, nabywca towaru lub usługi jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione. W przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Podsumowując w rozumieniu omawianych przepisów nabywca usługi dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu faktury korygującej dotyczącej świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej niezależnie od przyczyn korekty na bieżąco w momencie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem akceptacji warunków korekty. W odwrotnej sytuacji, gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. W tym przypadku nie ma wymogu gromadzenia dokumentacji dotyczącej uzgodnienia przez strony warunków korekty zwiększającej podstawę opodatkowania, tj. in plus.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 29 stycznia 2024 r., str. D6