Już w środę 31 stycznia mija termin złożenia Informacji TPR

TEMAT NA CZASIE  Termin na złożenie informacji TPR za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. został przedłużony do 31 stycznia 2024 r. Dotyczy to podatników, dla których pierwotny termin złożenia informacji TPR upływał w okresie od 30 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Informacje takie należy zatem złożyć w ciągu kilku najbliższych dni. Najpóźniej zaś w środę 31 stycznia.
Informacja o cenach transferowych (TPR; formularz TPR-C w przypadku osób prawnych oraz TPR-P w przypadku osób fizycznych) stanowi zbiór informacji o transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz przez podatników z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę̨ lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych). Obecnie obowiązująca wersja formularza to TPR-C (5).  
Formularz TPR wypełnia i składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Wzór formularza jest umieszczony na stronie BIP Ministerstwa Finansów. Od 2022 r. formularz TPR-C jest składany w formacie xml przez specjalną bramkę Ministerstwa Finansów.
Co ważne za okres od 1 stycznia 2022 roku, Informację TPR składa się do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego (wcześniej było to Szef KAS). W przypadku spółki niebędącej osobą prawną Informację TPR składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według: miejsca prowadzenia działalności; miejsca siedziby - w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu; miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników - w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości w oparciu o dwie pierwsze zasady.
Od 2022 roku, Informacja TPR jest podpisywana przez: osobę fizyczną - w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną; osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale - w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym, posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a w przypadku, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu. Przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. Osoba składająca TPR-C musi posiadać aktywny kwalifikowany podpis elektroniczny oraz mieć zgłoszone pełnomocnictwo do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1).
Warto też przypomnieć, że kto wbrew obowiązkowi nie składa właściwemu organowi podatkowemu Informacji TPR, albo składając ją podaje w niej dane niezgodne z lokalną dokumentacją cen transferowych lub ze stanem rzeczywistym podlega karze za przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 720 stawek dziennych (w pierwszej połowie 2024 roku jest to maksymalnie ponad 40,5 mln zł). Warto jednak pamiętać – o czym już informowaliśmy na naszych stronach – że podatnik, który mimo że miał taki obowiązek, nie złożył informacji o cenach transferowych (TPR), może uniknąć związanych z tym kar, jeżeli skutecznie złoży czynny żal i jak najszybciej złoży taką informację.

 
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/