Wystąpienie wspólników ze spółki może być transakcją kontrolowaną

TEMAT NA CZASIE  Jeśli trzech spośród pięciu udziałowców powiązanych rodzinnie chce wystąpić ze spółki, to jako większość mają oni decydujący wpływ na umorzenie ich udziałów. Występujący ze spółki i spółka są w takim przypadku podmiotami powiązanymi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak informował na swoich łamach Dziennik Gazeta Prawna, NSA w wyroku z 28 listopada 2023 r. (sygn. akt II FSK 226/21, II FSK 227/21, II FSK 225/21), uznał, że w sytuacji, w której umowa spółki przewiduje możliwość umorzenia udziałów, a występujący wspólnik wyraża zgodę na umorzenie nieodpłatne, to może być to uznane za transakcję kontrolowaną. Uznał też, że spokrewnienie i powinowactwo pomiędzy wspólnikami, zarówno tymi występującymi, jak i pozostającymi w spółce, powodują, że należy uznać ich za podmioty powiązane ze spółką. Zdaniem sądu więzy rodzinne i powinowactwo pomiędzy wspólnikami budzą obawy, że pozostający w spółce mogliby narzucić występującym wspólnikom (lub ustalić z nimi) samo umorzenie, co oznaczałoby, że tylko pozornie miałoby ono dobrowolny charakter. Sąd uznał też, że co do zasady nienaturalne jest, aby wspólnik godził się dobrowolnie na nieodpłatne umorzenie udziałów i tym samym wyzbycie się części swojego majątku.
W rozpatrywanej sprawie w spółce z o.o. było pięciu wspólników powiązanych więzami powinowactwa i rodzinnymi. Równocześnie żona jednego ze wspólników była prezesem spółki. Wspólnicy nie zasiadali natomiast w organach spółki, a ich uprawnienia wynikały jedynie z posiadanych udziałów. Trzech spośród tych wspólników postanowiło z niej wystąpić. Podstawą umorzenia udziałów była uchwała udziałowców (wspólników). Zanim sprawa trafiła do sądu, również dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej uznał w wydanej interpretacji, że w sprawie mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną z uwagi na powiązania istniejące pomiędzy wspólnikami występującymi i pozostającymi w spółce.

 
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/