Upominki promocyjne nie stanowią odrębnych dostaw

BDO W MEDIACH  Przekazanie prezentu w zamian za wykupienie prenumeraty jest świadczeniem pomocniczym w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism. Nie należy uważać go za odrębną transakcję nieodpłatnego przekazania towarów – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 5 października 2023 r. w sprawie C-505/22, który opisuje Rzeczpospolita.

Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu wskazuje, że komentowany wyrok zapewnia podatnikom podstawę do kwestionowania niekorzystanego stanowiska organów podatkowych. Zagadnienie dotyczące opodatkowania VAT upominków promocyjnych mających formę towarów przekazywanych jako dodatek do usług od lat budzi kontrowersje. Brak jasnych wytycznych jest przyczyną odmiennego podejścia do ich opodatkowania prezentowanego przez podatników i przez organy podatkowe. Podatnicy traktują świadczenie usługi wraz z przekazaną zachętą w ramach działań promocyjnych jako zestaw, wywodząc tym samym, że stanowi on jedno świadczenie kompleksowe na gruncie VAT. Organy podatkowe w większości przypadków dążą natomiast do odrębnego traktowania tych świadczeń, uznając, że nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu VAT, z wyłączeniem z opodatkowania prezentów o małej wartości zdefiniowanych w ustawie VAT.

Wyrok ten daje podatnikom okazję do ponownego przeanalizowania swoich programów promocyjnych pod kątem skutków, jakie wywołują w VAT.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 27 listopada 2023 r., str. D5