Transakcja wykupu certyfikatów inwestycyjnych bez raportowania TP

TEMAT NA CZASIE  Jeżeli przy ustalaniu ceny transakcji wykupu certyfikatów, nie dochodzi i nie będzie dochodzić do ustalenia warunków odmiennych niż te, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, albowiem ceny za takie usługi lub sposób ich ustalenia wynikają i będą wynikać z ustawy o funduszach, to transakcja taka nie podlega i nie będzie podlegać przepisom o cenach transferowych.

Z przepisów ustawy o funduszach, w odniesieniu do transakcji wykupu certyfikatów inwestycyjnych, wynika że przy ustalaniu ceny wykupu dokonuje się tego w ściśle określony przez te przepisy sposób.

Cena wykupu jest w takim przypadku równa wartości aktywów netto funduszu, przypadającej na certyfikat inwestycyjny, według wyceny tych aktywów z dnia wykupu. Wynika z tego, że zarówno sposób ustalenia ceny wykupu, jak również sposób ustalenia podstawy wyliczenia tej ceny, został ściśle określony w ustawie o funduszach, zarówno na poziomie wysokości ceny jak i został ściśle określony w przepisach obowiązującego prawa.

Również sposób ustalania wartości netto aktywów funduszu oraz sposób ich wyceny, które determinują cenę wykupu jednostek uczestnictwa  został ściśle określony w przepisach ustawy o funduszach. Co więcej, szczegółowe zasady dotyczące sposobu wyceny aktywów funduszy inwestycyjnych określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych, które wydane zostało na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. To zaś powoduje, że przy ustalaniu ceny transakcji wykupu certyfikatów, nie dochodzi i nie będzie dochodzić do ustalenia warunków odmiennych niż te, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. W konsekwencji przepisy podatkowe dotyczące cen transferowych nie będą w tym przypadku miały zastosowania. Tak wynika z interpretacji indywidualnej, którą wydał 8 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.376.2023.1.RK).

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy o funduszach, fundusz emituje certyfikaty inwestycyjne, które są niepodzielne oraz mogą być papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela, z tym że certyfikaty inwestycyjne na okaziciela danego funduszu reprezentują, co do zasady, jednakowe prawa majątkowe.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/