Transakcja nieodpłatna na mocy ustawy nie podlega przepisom o cenach transferowych

TEMAT NA CZASIE  W przypadku transakcji transferu aktywów z funduszu inwestycyjnego zamkniętego do alternatywnej spółki inwestycyjnej nie mają zastosowania przepisy o cenach transferowych, i tym samym spółka taka nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Transfer aktywów z funduszy do nowo założonej spółki mającej status alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI), który dokonywany jest w trybie przewidzianym w ustawie o systemie instytucji rozwoju nie podlega przepisom o cenach transferowych i w związku z tym transakcja taka nie wymaga sporządzania dokumentacji cen transferowych, nawet jeśli spełnione są wymogi dotyczące progów dokumentacyjnych. Taki wniosek wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej 15 listopada 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.380.2023.3.AK), która opublikowana została dwa dni później.

Co do zasady, polskie przepisy przewidują, że transakcje dokonywana pomiędzy podmiotami powiązanymi, powinny być oceniane z punktu widzenia przepisów o cenach transferowych. Od zasady tej istnieje jednak wyraźny ustawowy wyjątek, zgodnie z którym przepisów o cenach transferowych nie stosuje się do transakcji kontrolowanych oraz transakcji, innych niż transakcje kontrolowane, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych. W konsekwencji, gdy do określenia ceny transakcji kontrolowanej oraz transakcji, innej niż transakcja kontrolowana zastosowanie mają przepisy wynikające z innych ustaw, czy też aktów normatywnych do transakcji takiej nie stosuje się również przepisów dotyczących obowiązków dokumentacyjnych.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie rozwoju, transfer aktywów z funduszu inwestycyjnego zamkniętego do alternatywnej spółki inwestycyjnej (przeniesienie ich własności) następuje na podstawie „uchwały o nieodpłatnym przeniesieniu aktywów”. Oznacza to, że nieodpłatny transfer aktywów jaki zostanie dokonany nastąpi w wyniku przyjęcia modelu ustawowego stworzonego wyłączenie dla transakcji tego rodzaju. Należy zatem uznać, że cena w analizowanej transakcji transferu aktywów (wynosząca zero) lub, inaczej to ujmując, brak wynagrodzenia dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego z tego tytułu, wynika wprost z przepisów ustawy o systemie instytucji rozwoju.

To zaś oznacza, że do transakcji transferu aktywów z funduszu inwestycyjnego zamkniętego do alternatywnej spółki inwestycyjnej, który jest nieodpłatny, nie stosuje się przepisów ustawy o CIT dotyczących cen transferowych, zaś alternatywna spółka inwestycyjna nie będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Stanowisko to jest zbieżne z analizowanym wcześniej przez fiskusa przypadkiem wykupu certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz, co również odbywa sia na zasadach bezpośrednio ustalonych w przepisach (interpretacja nr 0114-KDIP2-2.4010.376.2023.1.RK; szerzej na naszej stronie internetowej).

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/