TEMAT NA CZASIE Rozporządzenie odwołujące stan zagrożenia epidemicznego spowodowało, że od 1 sierpnia 2023 r. wrócił obowiązek terminowego raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR). Oznacza to, że ponownie na zaraportowanie schematów jest maksymalnie tylko 30 dni.
Przepisy ustaw przyjętych w okresie trwania pandemii Covid-19 zawiesiły obowiązek raportowania schematów podatkowych. Równocześnie jednak regulacje te przewidywały, że po upływie 30 dni od momentu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego podatnicy będą mieli maksymalnie miesiąc na dopełnienie wszystkich obowiązków związanych z raportowaniem schematów krajowych, które powstały w ciągu ostatnich 3 lat (czyli od momentu zawieszenia tego obowiązku). Niewykonanie obowiązków w obszarze MDR w takim terminie może spowodować nałożenie wysokich kar pieniężnych.
Rozporządzenie odwołujące stan zagrożenia epidemicznego przewiduje, że stan taki zakończył się 1 lipca 2023 r. A to oznacza, że terminy przewidziane na raportowanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (Szefa KAS) schematów podatkowych, zawieszone były tylko do końca lipca. Od 1 sierpnia wszystko wróciło do stanu sprzed pandemii.
Zgodnie z przepisami, do których nastąpił powrót 1 sierpnia 2023 r., co do zasady obowiązek raportowania schematów podatkowych do Szefa KAS spoczywa na promotorze (jest nim np. doradca podatkowy udostępniający określone rozwiązanie klientowi). W określonych sytuacjach może jednak ciążyć także na korzystającym (kliencie). Standardowy (a zatem wynikający z przepisów zawieszonych przez ustawy cowidowe), termin na raportowanie informacji o schemacie podatkowym (tzw. MDR-1) wynosi 30 dni.
Warto przypomnieć, że zgodnie z ministerialnymi Objaśnienia MDR, obowiązek informacyjny na podstawie przepisów o schematach podatkowych nie powstanie, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego. Dotyczy to sytuacji, gdy przychody/koszty/aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości w złotych stanowiącej równowartość 10 mln euro oraz wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza równowartości 2,5 mln euro, a jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne. Musimy bowiem pamiętać, że w przypadku schematów transgranicznych, czyli takich, które dotyczą więcej niż jednego kraju, obowiązek informowania o schematach podatkowych istnieje zawsze.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/