Praktyczne trudności w składaniu niezatwierdzonego sprawozdania finansowego

BDO W MEDIACH  Niezatwierdzone w terminie sprawozdanie finansowe należy złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia przewidzianego dla złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z innymi dokumentami, o których mowa w art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Okazuje się jednak, że wykonanie tego ustawowego obowiązku w praktyce napotyka na przeszkody – piszą na łamach Rzeczpospolitej Łukasz Drożdżowski, radca prawny i Marek Sporny, doradca podatkowy, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.
 
Nie należą do rzadkich sytuacje, w których z jakiś powodów nie dochodzi do zatwierdzenia sprawozdania finansowego w terminie określonym w art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor), tj. nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jeżeli więc rokiem obrotowym w jednostce jest rok kalendarzowy, brak zatwierdzenia sprawozdania finansowego w terminie do dnia 30 czerwca powoduje konieczność zastosowania regulacji art. 69 ust. 2 uor. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1 uor, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w art. 69 ust. 1 uor, tj. sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 uor - także sprawozdanie z działalności.
 
Odpowiedzialność karna
 
Dochowanie wymienionych terminów pozwoli na uniknięcie odpowiedzialności karnej określonej w art. 79 pkt 4 uor. W przypadku niezatwierdzenia sprawozdania finansowego w terminie dochodzi do głosu konstrukcja prawna podwójnego składania sprawozdania finansowego (art. 69 ust. 2 uor). Skoro zaś przepis art. 79 pkt 4 uor statuuje o odpowiedzialności karnej za występek polegający na niezłożeniu sprawozdania finansowego do właściwego rejestru w ogólności, nie można ograniczać jego zastosowania tylko do braku złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego. Wspomniana norma tak samo bowiem traktuje fakt złożenia niezatwierdzonego jak zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
 
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 15 stycznia 2024 r., str. D7