Nadal można stosować ułatwienia w zakresie cen transferowych

TEMAT NA CZASIE  Mimo że 1 lipca 2023 roku zakończył się stan zagrożenia epidemicznego, wynikające z przepisów covidowych uproszczenia w zakresie cen transferowych mogą być stosowane przy sporządzaniu dokumentacji cen transferowych za lata 2022–2023.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. i został odwołany 16 maja 2022 r. Jednocześnie został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Stan zagrożenia epidemicznego był podstawą obowiązywania ułatwień m.in. w zakresie cen transferowych przewidzianych w tzw. ustawie covidowej. Stan zagrożenia epidemicznego skończył się 1 lipca 2023 roku. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza jednak automatycznego powrotu do stanu prawnego, który obowiązywał przed pandemią.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, ułatwienia dotyczące cen transferowych mogą być stosowane jeszcze przy sporządzaniu dokumentacji cen transferowych za lata 2022–2023. Nie ma tu znaczenia, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał jedynie przez część roku podatkowego.

Jak tłumaczy resort finansów zwolnienie w zakresie oświadczenia dotyczącego korekty cen transferowych ma zastosowanie jeżeli ta korekta jest dokonywana za rok podatkowy lub w momencie, w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19.

Z kolei kryterium braku straty dla tzw. zwolnienia krajowego nie stosuje się w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r., w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19.

Z przepisów tych – jak wyjaśnia resort finansów – wynika zatem, że wymienione uprawnienia przysługują m.in. za 2022 r. i 2023 r. (odnosi to do o sytuacji, gdy rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym), a odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego w trakcie 2023 r. nie wpływa na prawo skorzystania z tych ułatwień, ani za 2022 r., ani za 2023 r. W szczególności takie ograniczenie nie wynika ani wprost z przepisów, ani z celu regulacji, zawartego w uzasadnieniu projektu tych zmian.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/