TEMAT NA CZASIE Korekty rentowności transakcji nie stanowią wynagrodzenia za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, jak również nie stanowią wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. W konsekwencji dokonywane korekty rentowności transakcji pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2023 r. (nr 0113-KDIPT1-2.4012.254.2023.2.AM) wynika, że korekty rentowności transakcji dokonywane na podstawie przepisów dotyczących cen transferowych nie wywołują jakichkolwiek skutków związanych z opodatkowaniem VAT, w szczególności w postaci korekty podstawy opodatkowania i konieczności korygowania rozliczeń w zakresie VAT. Fiskus uznał, że korekty rentowności transakcji nie stanowią ani wynagrodzenia za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, ani wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Jak wyjaśniono, dokonanie korekty cen transferowych nie wiąże się z dokonywaniem jakichkolwiek nowych czynności pomiędzy podmiotami powiązanymi, a służy jedynie dokonaniu korekty dochodowości (marżowości, zyskowności) w celu określenia jej na poziomie rynkowym. W konsekwencji dokonywane korekty rentowności transakcji pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.
Przypomnijmy, że korekty rentowności, to nic innego jak dostosowanie całkowitego wyniku finansowego osiąganego przez podmioty powiązane na danej transakcji do poziomu rynkowego, tj. poziomu, który ustaliłyby niezależne podmioty. Poziom ten zwykle ustalany jest na podstawie analizy cen transferowych.
W interpretacji podkreślono, że uznanie, że dane zdarzenie gospodarcze stanowi czynność podlegającą VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, wymaga tego, aby między stronami doszło do powstania stosunku prawnego, w ramach którego wyraźnie określony zostanie: po pierwsze - przedmiot świadczenia, będący przejawem aktywności gospodarczej jednej ze stron (tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem, lub świadczenie usługi mogące stanowić działanie, powstrzymanie się od działania bądź tolerowanie czynności lub sytuacji); po drugie - wynagrodzenie stanowiące korzyść, którą ma otrzymać od drugiej ze stron będącej beneficjentem świadczenia, oraz po trzecie - możliwe musi być stwierdzenie, że pomiędzy świadczeniami istnieje bezpośredni związek, pozwalający na uznanie, że świadczenia te mają wzajemny charakter.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.