Koniec kontroli – jakie prawa ma podatnik

BDO W MEDIACH Przedsiębiorca niezadowolony z ustaleń kontrolujących go urzędników, może złożyć zastrzeżenia do protokołu – pisze na łamach Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

Kontrola budzi wiele obaw, ponieważ wiąże się z weryfikacją poprawności rozliczeń podatników z fiskusem i może wywołać negatywne konsekwencje w postaci sankcji karnoskarbowych nakładanych na nich za popełnione błędy.

Bez zbędnej zwłoki, choć przedłużają

Przebieg kontroli prowadzonej przez organ podatkowy dokumentuje się protokołem kontroli. Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje kontrolowany podatnik. Jeśli protokół zawiera załączniki to podatnik powinien otrzymać protokół wraz z załącznikami, jednak są pewne wyjątki. Organ podatkowy nie ma obowiązku doręczenia załączników razem z protokołem, gdy są to fotokopie, odpisy i wydruki z akt, ksiąg oraz innych, dokumentów udostępnionych przez kontrolowanego oraz tych, które zostały zwrócone przez kontrolującego. Inne załączniki, m.in. protokół z zeznań świadków lub opinii biegłych oraz protokół z oględzin podatnik powinien otrzymać razem z protokołem.

Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu kontroli. Kontrola powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu. Praktyka niejednokrotnie wskazuje, że organy podatkowe przedłużają czas trwania kontroli.  W takiej sytuacji o każdym przypadku niezakończenia kontroli w ww. terminie organ kontroli ma obowiązek zawiadomić podatnika na piśmie podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wyznaczyć nowy termin jej zakończenia.

Dokumenty dotyczące czynności kontrolnych dokonanych po zakończeniu kontroli nie stanowią dowodu w postępowaniu podatkowym, chyba, że został wskazany nowy termin zakończenia kontroli. Według art. 290 § 2 ordynacji podatkowej protokół kontroli zawiera w szczególności wskazanie kontrolowanego i osób kontrolujących, przedmiot i zakres kontroli, określenie miejsca, czasu przeprowadzenia kontroli, opis dokonanych ustaleń faktycznych, ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli, pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji, pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego przez kontrolowanego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu sześciu miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, oraz skutkach niedopełnienia tego obowiązku.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 3 kwietnia 2023 r., str.: D1 i D3