BDO W MEDIACH Odpisy amortyzacyjne, które służą osiąganiu przychodów zwolnionych z CIT, nie mogą być kosztami uzyskania przychodu – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Zamierzamy zarejestrować fundację rodzinną, do której fundator wniesie lokal użytkowy. Lokal planujemy wynajmować. Mamy wątpliwość jak ustalić wartość początkową lokalu. Czy odpisy amortyzacyjne od tego lokalu będą kosztem uzyskania przychodu fundacji? – pyta czytelnik.
Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie prawne, które funkcjonuje od 22 maja br. Tworzenie i funkcjonowanie fundacji zostało uregulowane w ustawie o fundacji rodzinnej, natomiast opodatkowanie zdarzeń gospodarczych fundacji określają przepisy ustaw o PIT i o CIT.
Zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej
Fundacja jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Fundacja rodzinna podlega wpisowi do rejestru fundacji rodzinnych, rejestr ten jest prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. W rozumieniu ustawy fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 tys. zł.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wyznaczonym przez przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Fundacja jest zwolniona z podatku dochodowego, ale jako osoba prawna ma obowiązek ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych za pomocą ksiąg rachunkowych.Księgi te są jednocześnie ewidencją podatkową i na jej podstawie fundacja sporządzi po zakończeniu roku podatkowego zeznanie podatkowe oraz sprawozdanie finansowe. Z ustawy o fundacji rodzinnej wynika, że fundacja może wypłacać świadczenia lub przekazywać majątek m.in. na rzecz beneficjentów. Beneficjentem świadczenia może być osoba fizyczna (zwykle będą to osoby z rodziny fundatora), organizacja pożytku publicznego lub fundator. Otrzymywane przez beneficjentów świadczenia pieniężne lub rzeczowe od fundacji mogą zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) w zależności od statusu beneficjenta tych świadczeń.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 czerwca 2023 r., str. D8