Franczyza dla byłego pracownika nie podlega przepisom o cenach transferowych

TEMAT NA CZASIE  W przypadku franczyzy, franczyzodawcę i franczyzobiorcę łączy umowa, a nie powiązania, o których mowa w przepisach o cenach transferowych, które definiują pojęcie podmiotów powiązanych – wynika z jednej z najnowszych interpretacji podatkowych.

W polskim prawie nie istnieją oddzielne normy regulujące kwestie związane z prowadzeniem działalności w ramach franczyzy. Oznacza to, że w odniesieniu do podmiotów działających na podstawie umów franczyzy stosuje się przepisy o charakterze ogólnym, a umowa franczyzy zaliczana jest do umów nienazwanych.

Przyjmuje się, że franczyza to system marketingu dóbr, usług i technologii, oparty na ścisłej i ciągłej współpracy między prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą i jego franczyzobiorcami, w ramach której franczyzodawca nadaje swym franczyzobiorcom prawo, a także nakłada obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z koncepcją franczyzodawcy. Prawo to upoważnia i obliguje każdego franczyzobiorcę, w zamian za bezpośrednie lub pośrednie świadczenie finansowe, do wykorzystania nazwy handlowej, znaku towarowego lub znaku usługowego, know-how, metod handlowych i technicznych, systemów proceduralnych i innych praw własności przemysłowej lub intelektualnej, przy zapewnieniu stałej pomocy handlowej i technicznej, w ramach i na czas trwania pisemnej umowy franczyzy, zawartej w tym celu między stronami.

W konsekwencji, w przypadku franczyzy, franczyzodawcę i franczyzobiorcę łączy umowa, a nie powiązania, o których mowa w przepisach o cenach transferowych, które definiują pojęcie podmiotów powiązanych – wyjaśnił w interpretacji indywidualnej z 1 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.384.2023.1.BS).

Jak wynika z interpretacji, nie zmienia tego także fakt, że podatnik świadczy usługi franczyzowe m.in. dla podmiotów, które zawarły umowę najmu posiadanych lub dzierżawionych przez niego placówek (franczyza własna), a które to podmioty są w większości byłymi pracownikami lub zleceniobiorcami, którzy świadczą swoje usługi w wyposażonych i przygotowanych przez podatnika placówkach handlowych.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/