Dotychczas zawarto 297 porozumień APA

TEMAT NA CZASIE  W całym 2022 roku Ministerstwo Finansów zawarło 98 nowych uprzednich porozumień cenowych (APA), a łączna liczba zawartych od 2006 roku porozumień osiągnęła 297, przy 340 toczących się w tej sprawie postepowaniach.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące zawieranych uprzednich porozumieniach cenowych, według stanu na koniec 2022 roku.

Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce od 2006 roku. Początkowo zawierano jednak niewiele takich porozumień. W całym okresie  2006-2020 zawarto ich łącznie zaledwie niecałe 100 (dokładnie 98). To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez ostatnie dwa lata resort finansów zawarł blisko 200 takich porozumień (dokładnie 199), czyli dwa razy więcej niż przez poprzednie 15 lat.

Z danych opublikowanych przez resort finansów wynika, że niezmiennie najwięcej zawieranych jest porozumień jednostronnych (takich, w których występuje tylko jeden podmiot). W 2022 r. było ich 96 na 98 zawartych. Dokładnie tyle samo co przed rokiem. Mniej zawarto natomiast porozumień dwustronnych bo zaledwie 2, podczas gdy przed rokiem było ich 5. Kolejny rok z rzędu nie zawarto żadnego porozumienia wielostronnego. To jednak nie powinno dziwić. Na 297 zawartych od 2006 do końca 2022 roku porozumień APA, zawarto zaledwie 2 porozumienia wielostronne.

W stosunku do roku 2021 w roku 2022 zmalała natomiast liczba prowadzonych spraw. Było ich 340, podczas gdy poprzednio było ich 364. Wśród prowadzonych spraw tylko jedno dotyczy porozumienia wielostronnego, 288 porozumień jednostronnych i 51 porozumień dwustronnych.

Wśród przyjętych w porozumieniach metod ustalania cen, nadal największą popularnością cieszy się metoda marży transakcyjnej netto. Metoda ta polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym i określeniu jej na poziomie marży, jaką ten sam podmiot uzyskuje w transakcjach z podmiotami niezależnymi lub marży uzyskiwanej przez podmioty niezależne w porównywalnych transakcjach.

Zgodnie z polskimi przepisami uprzednie porozumienie cenowe (APA) to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (chyba, że te odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS). Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż 5 lat podatkowych i upływa z końcem roku podatkowego wnioskodawcy. Porozumienie może być jednak przedłużone.

 

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/