Będą kłopoty z ustaleniem wskaźnika kosztów działalności operacyjnej

TEMAT NA CZASIE  Nowym rozwiązaniem obowiązującym w zakresie raportowania TPR jest dodanie piątego wskaźnika mierzącego sytuację finansową podmiotu. Jest nim udział kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w kosztach działalności operacyjnej podmiotu. Kłopot w tym, że jego ustalenie bezpośrednio na podstawie danych ze sprawozdania finansowego jest obecnie niemożliwe.

W przypadku informacji TPR za 2022 r. po raz pierwszy konieczne będzie ustalanie aż pięciu wskaźników finansowych, w tym nowego wskaźnik, którym jest udział kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w kosztach działalności operacyjnej podmiotu. Przepisy przewidują równocześnie, że wskaźniki należy obliczać na podstawie danych z zatwierdzonego sprawozdania finansowego. To ostatnie nie zawiera jednak wyodrębnionej pozycji, która uwzględniałaby „koszty działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi”. Uwzględnia jedynie sumę kosztów wszystkich operacyjnych.

Zgodnie z objaśnieniami do informacji TPR, udział kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w kosztach działalności operacyjnej podmiotu to w przypadku wariantu porównawczego: (koszty działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi x 100%) : koszty działalności operacyjnej, zaś w wariancie kalkulacyjnym to: (koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów z podmiotami powiązanymi + koszty sprzedaży z podmiotami powiązanymi + koszty ogólnego zarządu z podmiotami powiązanymi przemnożone przez 100% i podzielone przez sumę kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów oraz kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu.

Objaśnienia nie wyjaśniają jednak, w jaki sposób z całości kosztów działalności operacyjnej należy wyodrębnić te, które dotyczą podmiotów powiązanych. Wydaje się, że skoro nie jest to możliwe na podstawie danych wynikających ze sprawozdania finansowego, konieczne jest sięgnięcie do innych wiarygodnych źródeł pozwalających na ustalenie tego wskaźnika, a zatem np. ksiąg lub bezpośrednio do odpowiednich faktur.

Co prawda w uzasadnieniu do zmian Ministerstwo Finansów stwierdziło, że: „W przypadku braku danych umożliwiających wyliczenie wskaźnika w informacji TPR, istnieje możliwość wpisania 0 (zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w informatorze „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, wydanie drugie, październik 2021”)”. Równocześnie od razu jednak ministerstwo dodało że: „identyfikacja transakcji z podmiotami powiązanymi niezbędna jest do weryfikacji limitów wartości transakcji dla ustalenia m.in. obowiązków dokumentacyjnych czy również na potrzeby sporządzenia informacji dodatkowych w sprawozdaniu finansowym”. Co wyraźnie wskazuje na oczekiwanie, że podmioty do tego zobowiązane, ustalą nowy wskaźnik przy okazji identyfikacji transakcji uznawanych za kontrolowane i branych pod uwagę przy ustalaniu limitów zobowiązujących do sporządzenia dokumentacji cen transferowych. 

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Czynsz za wynajem po cenach rynkowych nie jest ukrytym zyskiem https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2023/czynsz-za-wynajem-po-cenach-rynkowych-nie-jest-ukrytym-zyskiem