BDO W MEDIACH Podatnik, który nabył udokumentowane fakturą towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT o wartości przekraczającej ogółem kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, ma obowiązek zastosować mechanizm podzielonej płatności – pisze w Rzeczpospolitej Tomasz Hopej, adwokat, starszy konsultant podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie.
Brak spełnienia wyżej opisanego obowiązku może dla podatnika dokonującego płatności wiązać się z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności z odpowiedzialnością solidarną z podmiotem dokonującym danej dostawy za jego zaległości podatkowe, w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na jego rzecz, jeżeli w momencie dokonania tej dostawy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.
Dodatkowo podatnik (przedsiębiorca) dokonujący płatności w ten sposób powinien liczyć się z ewentualnością wymierzenia mu przez naczelnika dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, wykazane na fakturze, której dotyczy płatność. Sankcja ta nie znajduje zastosowania w odniesieniu do podatników - osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe.
Ponadto, art. 22p ustawy o PIT (oraz art. 15d ustawy o CIT) przewidują obowiązek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków w części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców: pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT, została dokonana z pominięciem tego mechanizmu.
Z uwagi na to, że załącznik nr 15 do ustawy o VAT „Wykaz towarów i usług, o których mowa w art. 105a ust. 1, art. 106e ust. 1 pkt 18, art. 108a ust. 1aaz art. 108e ustawy” obejmuje również części samochodowe (wymienione w pozycjach 68. - 77. tego załącznika) w wypadku ujęcia na danej fakturze tego typu towarów powstaje obowiązek zawarcia odpowiedniej adnotacji na fakturze oraz rozliczenia takiej transakcji poprzez dokonanie płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności w odniesieniu do kwoty odnoszącej się do każdej pozycji towarowej ujętej w załączniku nr 15. Tylko rozliczenie transakcji w taki sposób pozwala podatnikowi na uniknięcie opisanych negatywnych konsekwencji podatkowych w VAT i CIT w tym zakresie.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 19 stycznia 2022 r., str. H6