BDO W MEDIACH Zaliczki uproszczone stanowią dla podatników dogodną metodę ustalania miesięcznej kwoty zaliczki, którą są zobowiązani wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Jest tak dlatego, że kwota ta jest uiszczana co do zasady w równej wysokości przez cały rok podatkowy – pisze na łamach Rzeczpospolitej Igor Durczyński, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.
Wykładnia pojęcia „podatku należnego”, na podstawie którego wyliczana jest zaliczka uproszczona, może okazać się nie lada wyzwaniem. Chodzi tutaj w szczególności o podatników, którzy oprócz stawki podstawowej opodatkowują swoje dochody również według stawki obniżonej, wynikającej z preferencji przewidzianych dla niektórych kategorii dochodów.
Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym CIT, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Co do zasady, dla obliczenia zaliczek uproszczonych należy brać pod uwagę dochód uzyskany dwa lata wcześniej (np. w 2022 roku bierze się pod uwagę deklarację złożoną w roku 2021 rou, która dotyczy dochodu osiągniętego w roku 2020).
Oczywistą korzyścią wynikającą z zastosowania takiego rozwiązania jest opłacanie zaliczek w stałej wysokości przez cały rok podatkowy (co może eliminować błędy w ewentualnych rozliczeniach).
Niewątpliwie rozwiązanie to wypływa korzystnie również na zarządzanie i planowanie finansowe podatników.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 13 kwietnia 2022 r., str. H2