BDO W MEDIACH Trwająca wojna na Ukrainie spowodowała, że wiele polskich spółek przekazuje, bądź chce przekazać różnego rodzaju towary (tj. żywność, leki) oraz środki pieniężne na rzecz organizacji charytatywnych pomagających poszkodowanym przez wojnę, jak również bezpośrednio samym Ukraińcom. Wielu polskich podatników zapewne zastanawia się w jaki sposób mają rozliczać taką pomoc – piszą na łamach Rzeczpospolitej Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Tax Manager i Igor Durczyński , Tax Consultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.
Artykuł dotyczy dwóch praktycznych przykładów: dostawy żywności oraz przekazania środków pieniężnych.
Wskazać należy, że w 3 marca 2022 r. Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym zapowiedziało wprowadzenie m.in. następujących zmian podatkowych:
- umożliwienie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazywane: organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy), jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy;
- umożliwienie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych.
Dnia 4 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, które wprowadziło stawkę 0 proc. VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych na Ukrainie.
Stawka zerowa ma zastosowanie dla świadczeń dokonanych od 24 lutego 2022 r., czyli od momentu rozpoczęcia zbrojnej agresji przez Rosję na Ukrainę. W związku z czasowym charakterem rozporządzenia, stawka ta będzie mogła być stosowana wyłącznie do 30 czerwca 2022 r.
Należy wskazać, że powyższą stawkę można zastosować, jeżeli:
- dostawa towarów lub świadczenie usług jest realizowane na rzecz: Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego, oraz
- podatnik zawarł pisemną umowę z jednym ze wskazanych wyżej podmiotów, z której będzie wynika, że darowane towary lub usługi są związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 9 marca 2022 r., str. H1 i H2