TEMAT NA CZASIE OECD opublikowała nowe wydanie wytycznych w sprawie cen transferowych, które wzbogacono m.in. o wytyczne dotyczące stosowania metody zysku transakcyjnego oraz wytyczne dla administracji podatkowych dotyczące stosowania podejścia do trudnych do wyceny wartości niematerialnych i prawnych.
OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development), czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała nowe wytyczne dotyczące cen transferowych (OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations 2022).
Liczące w najnowszej wersji 658 stron wytyczne OECD w sprawie cen transferowych skierowane do przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych zawierają wskazówki dotyczące stosowania „zasady ceny rynkowej”, która jest międzynarodowym konsensusem w sprawie wyceny transakcji transgranicznych między przedsiębiorstwami powiązanymi.
W globalnej gospodarce, w której przedsiębiorstwa wielonarodowe (MNE) odgrywają znaczącą rolę, ceny transferowe nadal zajmują ważne miejsce na liście priorytetów zarówno administracji podatkowych, jak i podatników. Jak podkreśla OECD, rządy muszą zapewnić, aby podlegające opodatkowaniu zyski przedsiębiorstw wielonarodowych nie były sztucznie przenoszone poza ich jurysdykcję oraz aby podstawa opodatkowania zgłoszona przez przedsiębiorstwa wielonarodowe w ich kraju odzwierciedlała podejmowaną w nim działalność gospodarczą. Z kolei w przypadku podatników istotne jest ograniczenie ryzyka podwójnego opodatkowania w wymiarze ekonomicznym, które może wynikać ze sporu między dwoma krajami w sprawie ustalenia wynagrodzenia zgodnego z zasadą ceny rynkowej w odniesieniu do ich transakcji transgranicznych z przedsiębiorstwami powiązanymi.
Najnowsze wydanie publikacji OECD ze stycznia 2022 r. obejmuje zmienione wytyczne dotyczące stosowania metody zysku transakcyjnego oraz wytyczne dla administracji podatkowych dotyczące stosowania podejścia do trudnych do wyceny wartości niematerialnych i prawnych uzgodnione w 2018 r., a także nowe wytyczne dotyczące cen transferowych w zakresie transakcji finansowych zatwierdzone w 2020 r. Wreszcie, wprowadzono zmiany w zakresie spójności w pozostałych Wytycznych OECD dotyczących cen transferowych.
Wytyczne OECD dotyczące cen transferowych zostały zatwierdzone przez Radę OECD w ich pierwotnej wersji w 1995 r.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Nowe stopy procentowe i marże dla bezpiecznych przystani Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO
{INFOGRAFIKA}
Nowe elementy w wytycznych OECD 2022:
- nowy rozdział w zakresie transakcji finansowych,
- zmienione wytyczne dotyczące stosowania metody zysku transakcyjnego,
- wytyczne dla administracji podatkowych w sprawie stosowania podejścia do trudnych do wyceny wartości niematerialnych.
Obowiązki przedsiębiorców w zakresie ujawniania informacji - przedsiębiorstwa powinny:
- Udostępniać aktualne, regularne, prawdziwe i wartościowe informacje na temat swej działalności, struktury, sytuacji finansowej i wyników.
- Stosować wysokie normy jakościowe w zakresie ujawniania informacji, prowadzenia księgowości i audytu.
- Ujawniać podstawowe informacje, w tym swoją nazwę, siedzibę i strukturę; nazwę, adres i numer telefonu firmy matki i jej najważniejszych oddziałów; procentowy stosunek udziałowców bezpośrednich i pośrednich oraz partycypację w kapitale akcyjnym.
- Ujawniać ważne informacje na temat: wyników finansowych i operacyjnych; celów działalności; głównych udziałowców i praw głosu; członków zarządu i głównych członków kadry zarządzającej wyższego szczebla, a także ich wynagrodzenia; przewidywanych istotnych czynników ryzyka; istotnych kwestii dotyczących pracowników i innych zaangażowanych podmiotów; struktur i polityki nadzoru korporacyjnego (governance).