Toczy się blisko 370 postępowań w sprawie APA

TEMAT NA CZASIE  Od stycznia do października 2022 roku Ministerstwo Finansów zawarło 65 nowych uprzednich porozumień cenowych (APA). Liczba zawartych porozumień osiągnęła już 264. Równocześnie w toku są 364 kolejne postępowania w sprawie zawarcia APA.

Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące zawieranych uprzednich porozumieniach cenowych, według stanu na koniec września 2022 roku. Wynika z nich, że od 2006 roku do końca września 2022 roku zawarto w sumie 264 porozumienia. Porozumień takich zawarto zatem w tym roku już 65 (w całym 2021 roku zawarto ich 101). Warto zauważyć, że od 2021 roku, czyli w niecałe dwa lata zawarto ponad połowę wszystkich porozumień, bo aż 166 z 264 (ponad 60%). Co więcej, w toku są obecnie 364 kolejne sprawy dotyczące zawarcia APA (w czerwcu toczyło się ich 383).

Jeśli chodzi o przyjęte metody ustalania cen, to największą popularnością nadal cieszy się metoda marży transakcyjnej netto. Metoda ta polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym, i określeniu jej na poziomie marży, jaką ten sam podmiot uzyskuje w transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży uzyskiwanej przez podmioty niezależne w porównywalnych transakcjach. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach po raz pierwszy pojawiło się wskazanie tzw. innej metody (8 porozumień).

Zgodnie z polskimi przepisami uprzednie porozumienie cenowe (APA) to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS).

Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż 5 lat podatkowych i upływa z końcem roku podatkowego wnioskodawcy. Porozumienie może być jednak przedłużone.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wynagrodzenie jest negocjowane przed, ale wypłacane po powstaniu powiązań Wynagrodzenie jest negocjowane przed, ale wypłacane po powstaniu powiązań - BDO

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.