BDO W MEDIACH Prawo bilansowe nie nakłada na jednostki sankcji karnych za brak terminowego zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jednak przewiduje pośrednio określone konsekwencje – pisze na łamach Rzeczpospolitej Filip Garbacz, Starszy Menadżer w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
30 września 2022 r. upłynął przedłużony termin, jaki ustawodawca zaplanował dla jednostek, których rok bilansowy pokrywa się z kalendarzowym na zatwierdzenie sprawozdań za rok 2021. Mimo przedłużenia terminu wiele jednostek może mieć problem z terminowym zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, co związane jest z brakami kadrowymi w zespołach księgowo- sprawozdawczych oraz koniecznością wdrożenia w roku bieżącym tak zwanego Polskiego Ładu zawierającego wiele nowych regulacji, które nadal ulegają korektom i zmianom doprecyzowującym.
Sankcji karnych brak, ale…
W myśl artykułu 53 ust.1 ustawy o rachunkowości roczne sprawozdanie finansowe danej jednostki powinno zostać zatwierdzone przez uprawiony organ, najpóźniej 6 miesięcy od dnia bilansowego. Zatem dla jednostek, których rok bilansowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, zatwierdzenie powinno nastąpić do 30 czerwca roku następnego. Terminy sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdań finansowych za rok 2021 zostały przedłużone o 3 miesiące, w konsekwencji czego sporządzenie sprawozdania przypadło do 30 czerwca 2022 r., a zatwierdzenie do 30 września 2022 r.
Prawo bilansowe nie nakłada na jednostki sankcji karnych za brak terminowego zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jednak przewiduje pośrednio określone konsekwencje.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 12 października 2022 r., str. H8