Od 2021 r. niektóre spółki jawne uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że muszą one prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z ustawą o rachunkowości – piszą na łamach Rzeczpospolitej Patryk Zawada, Konsultant i Danuta Kluska, Asystent w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o CIT, które przyznają status podatnika CIT spółkom jawnym, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne i które nie złożą oświadczenia CIT-15J (lub jego aktualizacji). Spółka jawna, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nadal pozostaje podmiotem transparentnym podatkowo, co oznacza, że podatek dochodowy płacą tylko wspólnicy, a nie spółka.
Oświadczenie CIT-15J to informacja o podatnikach, którzy posiadają bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej. Oświadczenie to składa się przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego, a w przypadku spółek nowo utworzonych lub powstałych z przekształcenia - w terminie 14 dni od dnia zarejestrowania spółki jawnej. Z kolei aktualizację informacji składa się w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników.
Należy szczególnie zadbać o terminowe złożenie oświadczenia CIT-15J. Jednorazowe niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że spółka jawna zyskuje status podatnika CIT i zachowuje go aż do czasu jej likwidacji lub wykreślenia z rejestru. Nie jest możliwa utrata tego statusu nawet w przypadku zmian w składzie wspólników.
Jak zatem wygląda ewidencja księgowa w przypadku uzyskania – zamierzonego lub nie – statusu podatnika CIT?
Podstawowym skutkiem ewidencyjnym uzyskania przez spółkę jawną statusu podatnika CIT jest konieczność utworzenia konta "Podatek dochodowy od osób prawnych", na którym księgowane są opłacane miesięczne zaliczki na podatek dochodowy należy z tytułu prowadzonej działalności.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 9 lutego 2022 r., str. H1-H2