TEMAT NA CZASIE Zdaniem Dyrektora KIS korekty cen usług świadczonych na rzecz podmiotów powiązanych kalkulowanych w oparciu o koszty rzeczywiste, jeśli w trakcie roku fakturowane były w oparciu o planowane koszty, nie są korektami cen transferowych, ponieważ należą do korekt kontraktowych.
W interpretacji indywidualnej z 30 marca 2022 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.498.2021.2.BD) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że korygowanie przychodów i kosztów podatkowych z uwagi na urealnienie bazy kosztowej (podstawy wynagrodzenia) powinno następować „na bieżąco” na zasadach ogólnych, bez uwzględnienia regulacji z art. 11e ustawy o CIT.
Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą pomyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Analogiczne rozwiązania ustawodawca przyjął odnośnie do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą pomyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Jak podkreślono w interpretacji, podstawowym zadaniem korekty cen usług świadczonych na rzecz podmiotów powiązanych kalkulowanych w oparciu o koszty rzeczywiste jest wyeliminowanie różnic wynikających z aktualizacji bazy kosztowej będącej podstawą wyceny usług lub odchyleń wynikających z zakresu lub rozmiaru faktycznie wykonanej usługi. Jeżeli zatem świadczeniodawca poprzez korekty urealnia jedynie wartość bazy kosztowej, to nie dochodzi do zmiany (zwiększania) rentowności po stronie świadczeniodawcy, to o ile narzut na kosztach jest stały, korygowanie wynagrodzenia nie jest spowodowane potrzebą „urynkowienia” wynagrodzenia. Korekta wynagrodzenia in minus i in plus ma w takim przypadku charakter obiektywny i znajduje oparcie w postanowieniach umowy, zaś marża w transakcji nie ulega zmianom.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Więcej czasu na złożenie TPR https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/wiecej-czasu-na-zlozenie-tpr