Jak ustalić przychód ze sprzedaży premiowej

BDO W MEDIACH  Sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę w ramach zorganizowanej akcji promocyjnej nie stwarza ryzyka zaniżenia przychodu podatkowego – pisze Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO na łamach Rzeczpospolitej.


Spółka prowadzi sprzedaż materiałów budowlanych i zamierza wprowadzić program sprzedaży premiowej. Odbiorcami będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz podmioty prowadzące taką działalność. W celu wsparcia prowadzonej sprzedaży spółka zamierza zorganizować akcję promocyjną, w ramach której uczestnicy będą mogli kupić towary za symboliczną kwotę 1 zł brutto. Zasady uczestnictwa w akcji promocyjnej będą ustalone w regulaminie sprzedaży premiowej. Czy spółka powinna określić wartość przychodu w cenie promocyjnej i czy nie wystąpi ryzyko zaniżenia przychodu? – pyta czytelnik.


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznaje za przychody z działalności gospodarczej wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Bonifikata i skonto są zatem elementami obniżającymi przychód. Ustawa nie zawiera definicji bonifikaty i skonta. Należy się więc odwołać do definicji słownikowej tych pojęć. Skonto to inaczej rabat, obniżka ceny towaru o jakąś określoną kwotę, udzielona nabywcy.


Ustawa o CIT nie zawiera ograniczeń co do możliwości stosowania przez podatników bonifikat oraz ich wielkości. Cenę promocyjną należy więc uznać za cenę określoną w umowie, która odpowiada wysokości przychodu z tytułu sprzedaży rzeczy. Przychód podatkowy powinien zostać rozpoznany w wysokości ceny promocyjnej netto wskazanej na fakturze sprzedaży. Podstawą opodatkowania będzie zatem wartość sprzedaży 1 zł netto za sztukę. W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT, przychodem jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Sprzedaż w cenie promocyjnej za symboliczną złotówkę w ramach sprzedaży premiowej nie stwarza zatem ryzyka zaniżenia przez spółkę przychodu podatkowego.


Cała odpowiedź została opublikowana w Rzeczpospolitej z 28 lutego 2022 r., str. D4