W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Cookie.
  • Gdzie zapłacić podatek od najmu mieszkania w Hiszpanii
Artykuł:

Gdzie zapłacić podatek od najmu mieszkania w Hiszpanii

28 września 2022

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO |

BDO W MEDIACH Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą rozliczą najem jako dochody z działalności gospodarczej opodatkowane w kraju położenia nieruchomości – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

 

Zgodnie z podstawową zasadą wynikającą z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody z najmu, dzierżawy lokali mogą zostać zaliczone do dochodów z nieruchomości i opodatkowane są w tym państwie, w którym znajduje się wynajmowana nieruchomość.

 

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce w zakresie najmu nieruchomości i płaci podatek według skali podatkowej. Przedsiębiorca czerpie zyski także z najmu mieszkania w Hiszpanii. Czy dochody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej z najmu lokalu położonego w Hiszpanii trzeba opodatkować w Polsce czy w Hiszpanii? Czy dla rozliczenia podatku korzystniejszy będzie najem prywatny?

 

Zgodnie z polskimi przepisami osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Przepisy te są jednak modyfikowane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane przez poszczególne państwa. Odnosząc się więc do przychodów z wynajmu mieszkania położonego w Hiszpanii wskazać należy, że na gruncie umowy polsko-hiszpańskiej zastosowanie może mieć art. 6 ust. 1 umowy. Zgodnie z nim dochody z majątku nieruchomego, włączając dochody z eksploatacji gospodarstw rolnych i leśnych, mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony (najem prywatny). Jeśli najem stanowi działalność gospodarczą to zastosowanie będzie miał art. 7 ww. umowy, z którego wynika, że zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Postanowienia umowy międzynarodowej należy interpretować zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku OECD. Modelowa Konwencja oraz Komentarz do niej nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, jednak stanowią one wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.  Użyty w umowie zwrot "mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony" lub „mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie” oznacza, że o miejscu opodatkowania lub o rezygnacji z podatku zdecyduje wyłącznie to państwo, którego taki zapis dotyczy. Określenie "mogą być opodatkowane" nie zezwala podatnikowi na wybór miejsca opodatkowania, ale daje możliwość opodatkowania dochodu danemu państwu, gdy jego wewnętrzne prawo przewiduje takie opodatkowanie. Zatem jest to przywilej państwa a nie podatnika.

 

Cały artykuł został opublikowany w Rzeczpospolitej z 28 września 2022 r., str.: H2-H3